Przedsiębiorcy coraz częściej zdają sobie sprawę, że współpraca z księgowym przy prowadzeniu firmy już nie wystarcza.  Stąd rosnące zapotrzebowanie na usługi biur rachunkowych prowadzonych przez doradców podatkowych.

Data dodania: 2015-12-21

Wyświetleń: 807

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Biuro rachunkowe, w obecnym stanie prawnym, może prowadzić każdy kto uważa, że ma do tego predyspozycje, wiedzę i stosowne umiejętności. To powoduje, że na rynku funkcjonuje wiele podmiotów, które poza tym , że dysponują odpowiednimi programami księgowymi, nie są w stanie zapewnić odpowiednio wysokiego standardu usług . O tym, jakie konsekwencje dla bezpieczeństwa w relacjach z fiskusem rodzi to dla klientów takiego biura, nie trzeba wspominać.

Jakie są zatem szanse wyboru dobrego biura rachunkowego? Warto mieć na uwadze, że jest taki zawód jak doradca podatkowy. W jakiejś części jest to księgowy, owszem, ale o innym zakresie możliwości i obowiązków, o wiele szerszym niż obowiązki nawet certyfikowanego księgowego. Taki doradca, jeśli prowadzi biuro rachunkowe w Warszawie czy gdziekolwiek indziej, wynosi usługi na zupełnie nowy poziom przynajmniej z 4 powodów.

1. Doradztwo podatkowe.

Doradca podatkowy jest uprawniony do udzielania porad, opinii i interpretacji prawa podatkowego. Tam, gdzie chodzi o podatki, bardzo często granica między działaniem dopuszczalnym przez prawo a zabronionym jest cienka i płynna. Doradca podatkowy jest osobą doskonale zorientowaną w niuansach optymalizacji podatkowej. Warto tutaj nadmienić, że optymalizacja, choćby naczelnicy US zgrzytali zębami, jest legalna, ale kreatywna księgowość już nie. Usługi doradztwa podatkowego biura prowadzonego przez doradcę są więc zdecydowanie bezpieczniejsze i paradoksalnie, nawet jeśli są droższe, to kosztują mniej – nie ma tu ryzyka zastosowania niedopuszczalnych metod obchodzenia prawa.

2. Etyka zawodowa.

Każdy argument dotyczący etyki jest dyskusyjny, ale elitarne grono doradców podatkowych działa zgodnie z pewnymi zasadami etyki zawodowej. Ponieważ jest to profesja szczególna, w której współpraca opiera się na zaufaniu, jest to szczególnie ważne – wybierając biuro rachunkowe, każdy chce mieć pewność, że zostanie obsłużony w sposób profesjonalny i bezpieczny. Standardy obsługi wyznaczone przez doradców podatkowych, kodeksy dobrych praktyk i zobowiązania natury prawnej są w tym przypadku doskonałą gwarancją.

3. Obowiązkowe OC.

Wprawdzie doradcy podatkowi rzadko popełniają błędy, ale w życiu nie ma niczego absolutnie pewnego, więc zabezpieczenie interesów na wypadek pomyłki biura rachunkowego jest istotne przynajmniej w niektórych przypadkach. Doradca podatkowy jest zobowiązany przepisami do wykupienia polisy OC, co zdecydowanie ułatwia wyrównanie strat związanych z jego ewentualną pomyłką. Zasadniczo bowiem biura rachunkowe takiej polisy mieć nie muszą (i te mniejsze najczęściej nie mają), więc tutaj ryzyko jest znacznie większe.

4. Tajemnica zawodowa.

Zaufanie wymaga często powierzenia niejawnych informacji – doradca podatkowy jest zobligowany do zachowania tajemnicy zawodowej. Jej konstrukcja przypomina tajemnicę, którą związani są lekarze czy adwokaci, jeśli więc przedsiębiorca chce powierzyć biuru rachunkowemu kwestie strategiczne, zaangażowanie doradcy podatkowego wydaje się jedynym sensownym rozwiązaniem.

Oczywiście powodów, dla których warto zaufać doradcom podatkowym jest więcej – te jednak są najistotniejsze, ponieważ świadczą o przewadze biura rachunkowego prowadzonego przez doradcę nad biurami prowadzonymi przez nawet wykwalifikowanych, ale tylko „zwykłych” księgowych.

Licencja: Creative Commons