Wszyscy pracodawcy zatrudniający księgowych zajmujących się rozliczaniem podatku VAT muszą mieć świadomość, że przepisy podatkowe dotyczące VAT zmieniają się niemalże z roku na rok. Prawo podatkowe staje się tym samym coraz bardziej zawiłe, utrudniając pracę wielu firmom.

Data dodania: 2015-11-10

Wyświetleń: 1290

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Szkolenia VAT dla pracowników firmy także w formie e-learningu

Stwarza to więc konieczność stałego podnoszenia kwalifikacji przez pracowników działu księgowości i rachunkowości, gdyż w przeciwnym razie pracownicy korzystający z nieaktualnych zasad naliczania VAT mogą narazić przedsiębiorcę na poważne kary finansowe.

 

Szkolenia zapewnia pracodawca

 

Prawo pracy nie nakazuje, by pracodawca płacił za szkolenia VAT swoich podwładnych, jednak powinien on poczuwać się do tego obowiązku. W przeciwnym razie nie może on być pewien, że pracownicy działu księgowego zdobędą wszystkie aktualne informacje na temat naliczania podatku VAT. Jedynie profesjonalne szkolenie VAT da mu taką pewność.

 

Warto zaznaczyć, że tego typu szkolenia nie muszą mocno obciążać budżetu przedsiębiorstwa. Właściciel firmy może bowiem korzystać z licznych platform e-learningowych, na których rejestruje swoich podwładnych, którzy okresowo wykonują na nich odpowiednie ćwiczenia.

 

Zalety szkoleń e-learnignowych

 

Największą zaletą szkoleń VAT przeprowadzanych w formie e-learningu jest ich niska cena. Przedsiębiorca nie musi bowiem wysyłać pracowników poza firmę ani wynajmować szkoleniowców oraz sal, w których prowadzone będą zajęcia. Pracownicy działów księgowych mogą bowiem przejść przez szkolenie VAT w czasie pracy, gdy będą mieć mniej obowiązków do wykonania.

 

Ponadto platformy szkoleń VAT online umożliwiają swobodne powracanie do trudniejszych dla danej osoby tematów i ich ponowne przećwiczenie. Każdy pracownik objęty kursem może więc samodzielnie zadecydować, które zagadnienia chce poznać szerzej, a które nie stanowią dla niego problemu. Co ważne, dostęp do szkolenia VAT nie będzie krótki, co pozwoli pracownikowi wrócić do niego nawet po kilku miesiącach, gdy okaże się, że nie jest pewien, czy dokonuje obliczeń podatkowych w poprawny sposób.

 

Jaki zakres szkolenia?

 

Zakres szkoleń obejmujących zagadnienie naliczania podatku VAT jest stały. Tradycyjnie składa się on z ośmiu bloków tematycznych, które dotyczą: rejestracji podatnika, obowiązku podatkowego oraz podstawy opodatkowania, stawek VAT oraz zwolnień z jego płacenia, listy czynności opodatkowanych, działań związanych z obrotem zagranicznym, odliczeń oraz zwrotów, a także tworzenia faktur, rejestrów, kas i opodatkowania poszczególnych rodzajów działalności gospodarczej.

 

Najlepsze szkolenia e-learningowe są na bieżąco aktualizowane, przez co pracodawca może stale zwiększać kompetencje swoich podwładnych. Ponadto dobrze przygotowane platformy zawierają mnóstwo przykładów naliczania podatku VAT charakterystycznych dla polskich przedsiębiorców. Podane przykłady nie są więc oderwane od rzeczywistości i dotyczą problemów, z którymi na co dzień spotykają się pracownicy działów księgowych i rachunkowych zarówno w dużych, jak i niewielkich przedsiębiorstwach.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena