W dzisiejszych czasach piękny i zdrowy uśmiech to wizytówka człowieka. Problem w tym, że styl życia, który dzisiaj prowadzimy nie pomaga nam w tym. W tym artykule poznasz kilka kluczowych zasad, by mieć zawsze zdrowe zęby.

Data dodania: 2015-10-26

Wyświetleń: 1925

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak styl życia wpływa na zdrowe zęby?

Dbanie o ogólny stan zdrowia i Twoją jamę ustną jest kluczem do pięknego uśmiechu. Mycie zębów dwa razy dziennie (raz przed pójściem spać i raz w ciągu dnia) pastą z fluorem oraz regularne wizyty u dentysty mogą pomóc w zachowaniu zdrowych zębów.


Dieta, palenie tytoniu i picie alkoholu ma również wpływ na zdrowie jamy ustnej. To, co jesz i pijesz może powodować próchnicę zębów, więc zdrowa dieta jest ważna dla zębów. Zdrowa, zbilansowana dieta zawiera dużo owoców i warzyw, a także produktów skrobiowych, takich jak chleb, ryż, ziemniaki i makarony pełnoziarniste.


Wybieraj wersje ziemniaków ze skórką, jeśli jest to tylko możliwe. Należy również jeść różne źródła białka, takie jak mięso, ryby, jaja, fasola i inne niemleczne źródła białka i niektóre pokarmy mleczne (idealną opcją będą te o niższej zawartości tłuszczu). Jedz tylko małe ilości żywności i napojów o wysokiej zawartości tłuszczu i cukru.


Zmniejszenie cukru, może bowiem skutecznie zapobiec próchnicy zębów. Dużą ilość cukrów zawierają następujące produkty: słodycze, czekolady, ciasta i ciastka; słodkie napoje, w tym bezalkoholowe, napoje gazowane, napoje mleczne z dodatkiem cukru i alkohol; soki owocowe, w tym świeże soki owocowe; bułki, ciastka i ciasta owocowe; budynie i inne desery; cukier stołowy dodawany do żywności lub napojów, takich jak herbata; słodkie płatki śniadaniowe; dżemy, marmolady, miód, syropy; lody i sorbety; suszone owoce i warzywa w syropie; syropy i słodkie sosy.


Spróbuj więc zmniejszyć dodawanie cukru w swojej diecie. Pij też tylko jedną szklankę soku owocowego dziennie. Cukry występują naturalnie w żywności, takiej jak owoce i mleko, ale nie trzeba obniżać tych rodzajów cukrów. Palenie może zabarwić zęby na żółto, powodować nieświeży oddech i zwiększyć ryzyko choroby dziąseł, problemów z oddychaniem, raka płuc i raka jamy ustnej.


Jeśli palisz 20 lub więcej papierosów dziennie, jesteś sześć razy bardziej narażony na rozwój raka jamy ustnej, niż ktoś, kto nie pali. Tak więc rzucenie palenia jest ważne, jeśli chcesz wyglądać i czuć się lepiej. Natomiast nadużywanie alkoholu jest związane ze zwiększonym ryzykiem rozwoju raka jamy ustnej.


Według ostatnich badań prowadzonych przez brytyjskich badaczy, 75-80% pacjentów z rakiem jamy ustnej mówi, że często pije alkohol. Najważniejszymi czynnikami raka jamy ustnej jest łączny efekt palenia i picia alkoholu.


Szacuje się, pijący i palący mają 38 razy większe ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej, niż ludzie, którzy nie piją, ani nie palą. Alkohol może także obniżać zewnętrzną powierzchnię zębów, co prowadzi do utraty szkliwa. Jeśli tak się stanie, trzeba natychmiast iść do dentysty na wypełnienie.


Warto też pamiętać, że niektóre substancje, środki spożywcze i napoje mogą zabarwić zęby. Wino, dym papierosowy, kawa i herbata są winowajcami zmiany koloru zębów. W takim przypadku można sięgnąć po jakieś sposoby wybielania zębów jak na przykład odpowiednie pasty, paski wybielające czy nakładki żelowe.


Stomatolog również może profesjonalnie wyczyścić Twoje zęby.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena