Nie od dziś wiadomo, że w wodzie znajduje się wiele szkodliwych substancji oraz bakterii. Dlatego ludzie wciąż, mimo dostępnych na rynku różnego rodzaju filtrów, boją się spożywać wodę z kranu. 

Data dodania: 2015-09-22

Wyświetleń: 1497

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Niektóre miasta, jak Częstochowa i Łódź, propagują jej picie zapewniając, że jest ona czysta, zdrowa i bezpieczna. Jednak mieszkańcy ciągle są niechętni. Tymczasem problem z wodą istnieje także poza dużymi aglomeracjami miejskimi, na przykład tam, gdzie wciąż używa się studni.

Odżelazianie wody


Zanieczyszczenia w wodzie to nie jej jedyny problem. Najlepiej wiedzą o tym mieszkańcy samodzielnych gospodarstw, którzy wodę użytkową i pitną muszą wydobywać ze studni. Do odżelaziania wody potrzebne są profesjonalne filtry - dzięki nim ten pierwiastek zostanie usunięty. Ich dystrybucją zajmuje się firma Global Water, mająca swoją siedzibę w Czeladzi. Pozbywanie się żelaza z wody następuje dzięki jego utlenianiu. Związki powstałe w wyniku tego procesu filtruje się w złożach katalitycznych, a następnie usuwa. Zestawy odżelaziające najczęściej składają się z kolumny filtracyjnej, w której mieści się złoże oraz z głowicy sterującej. Jeśli takie urządzenie ma służyć do uzdatniania wody w gospodarstwie domowym, powinno się wybrać zautomatyzowany system. Dzięki niemu cały proces będzie przebiegał automatycznie, bez kontroli człowieka. Nowoczesne rozwiązania filtracyjne są w pełni ekologiczne i pozwalają regenerować złoże filtracyjne bez ponoszenia kosztów eksploatacyjnych (regeneracja ozonem).


Dlaczego odżelazianie studni jest takie ważne?


Woda, która jest wydobywana ze studni, ma inny skład niż ta płynąca w miejskich rurociągach. Dlatego też potrzebuje odmiennego systemu uzdatniania. Wody podziemne zawierają bowiem znacznie wyższe niż jest to przyjęte stężenie jonów zarówno żelaza, jak i manganu. To przez te związki woda może charakteryzować się nieestetycznym zapachem, smakiem czy nawet rudym kolorem. Przy stosowaniu takiej cieczy w instalacjach grzewczych i kaloryferach można zauważyć w nich nieprzyjemny szlam. Także ceramika sanitarna czyli muszla klozetowa, umywalka czy zlew mogą odznaczać się brzydkimi plamami po długotrwałym kontakcie z taką wodą. Dlatego tak ważne jest, aby zainwestować w filtr odżelaziający, który nie tylko nada cieczy odpowiedniego koloru, ale także usunie z niej żelazo. Oferowane przez firmę Global Water urządzenia, mogą również pozbyć się z wody siarkowodoru i manganu.


Ważne jest, aby w kwestii czystej wody nie iść na kompromis. Filtry odżelaziające wodę mogą być drogie. Jest to cena, którą trzeba zapłacić za komfort użytkowania wody studziennej. Dostosowanie odpowiedniego sprzętu wiąże się z poziomem jej zanieczyszczenia, dlatego najlepiej przed kupnem urządzenia poradzić się eksperta. Doradzi on, jaki model będzie najbardziej odpowiedni do konkretnej studni. Zakup filtra, który pozbędzie się nadmiaru żelaza z wody, jest bardzo istotny dla zdrowia i samopoczucia domowników. Takie złoże filtrujące jest skuteczne i niezwykle trwałe.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena