Nikt chyba nie ma żadnych wątpliwości do tego, że woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Można nawet śmiało powiedzieć, że woda jest życiem. Wpływa na nasze zdrowie, wygląd, działanie domowych urządzeń i wiele innych. Jak zatem poprawić jakość wody wodociągowej?

Data dodania: 2017-06-30

Wyświetleń: 989

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Problemy z twardą wodą

Woda wodociągowa pod znakiem zapytania


Chociaż nie powinniśmy obawiać się spożywania wody wodociągowej, gdyż jest ona odpowiednio oczyszczona i uzdatniona do picia, to jednak coraz więcej osób ma wątpliwości co do jej jakości. Nie ma bowiem co się czarować, jakość kranówki często pozostawia wiele do życzenia i z całą pewnością nie jest idealna. Problemem jest smak i zapach, a czasem pojawia się także mętność wody.

Wcale nie tak rzadko zdarza się, że w gospodarstwach domowych z kranu wypływa zbyt twarda i niesmaczna woda, co wiąże się z wieloma problemami. Oczywiście są także ujęcia publiczne, które są dobrej jakości i możliwe jest bezpieczne spożywanie wody prosto z kranu. W celu sprawdzenia tego, jakiej jakości jest nasza woda, warto udać się do stacji Sanepidu.


Twarda woda jest zła? Jak sobie z poradzić z owym problemem?


Twarda woda obfituje w spore ilości minerałów, magnezu i sole wapnia, co niestety okazuje się być problematyczne zarówno w gospodarstwie domowym, jak i w przemyśle. To właśnie twarda woda przyczynia się do powstawania kamienia kotłowego, który osadza się na dnie czajnika, a ponadto przyczynia się do zmniejszenia skuteczności detergentów i złego pienienia się mydła.

Trzeba też zdać sobie sprawę z tego, że twarda woda odbija się niekorzystnie na wyglądzie naszej skóry i włosów, a ponadto przyczynia się do zmniejszenia żywotności instalacji wodociągowej. Aby uniknąć owych problemów, zaleca się kupowanie wody butelkowej lub zainwestowanie w zmiękczacz wody czy odpowiednie filtry do wody.


Jak mieć miękką wodę w domu?


W celu pozbycia się problemu z twardą wodą, można skorzystać z innowacyjnych rozwiązań, jakimi są odwrócona osmoza, specjalne filtry czy też zmiękczacze wody. Jeśli jesteśmy dopiero na etapie budowy domu, to warto rozważyć instalację domowej stacji uzdatniania wody lub centralnego zmiękczacza wody.

Inną opcją jest zastosowanie niewielkich zmiękczaczy wody dla danego urządzenia. Do najpopularniejszych filtrów stosowanych w gospodarstwach domowych zalicza się filtry do wody dzbankowe, kuchenne filtry narurowe, odwróconą osmozę, centralny zmiękczać oraz filtry odżelaziajace czy odmanganiąjące. Możliwości jest sporo, ale należy postawić na metody dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena