Kino Nowe Horyzonty
Nie ma chyba wielbiciela kinematografii w naszym kraju, który nie słyszałby o festiwalu Nowe Horyzonty. Wakacyjna impreza poświęcona filmowi w stolicy Dolnego Śląska każdego roku przyciąga rzesze miłośników filmu. Poza okresem festiwalu miejsce projekcji jest prężnym ośrodkiem kulturalnym, w którym można nie tylko zobaczyć interesujące pokazy filmowe. Dziś Nowe Horyzonty to prawdziwa instytucja kultury, w której nie ma miejsca na pokazy najnowszych hollywoodzkich produkcji, gdyż w tym czasie można zobaczyć wiele ambitnych produkcji, pochodzących z całego świata. Poza samymi projekcjami można tu przyjść na spotkania z głośnymi twórcami polskiego i zagranicznego kina, można również wziąć udział w cyklicznych pokazach. Bardzo ważna w życiu tego miejsca jest misja edukacyjna. W kinie niemal każdy może wziąć udział w zajęciach – od pokazów zachęcających do kina najmłodszych, poprzez specjalne pokazy i lekcje dla uczniów szkół każdego stopnia aż po formalną Akademię Filmu, działającą w ścisłej współpracy z wykładowcami Uniwersytetu Wrocławskiego. Niezwykle ciekawie prezentuje się oferta skierowana do nauczycieli, którzy chcieliby lepiej przekazywać wiedzę o filmie swoim uczniom.
Dolnośląskie Centrum Filmowe
Drugim wrocławskim kinem studyjnym jest, chronologicznie nieco starsze, Dolnośląskie Centrum Filmowe. Położone w miejscu istnienia dawnego kina „Warszawa”, pozostaje instytucją kultury wspieraną finansowo poprzez fundusze województwa. Dzięki tym pieniądzom powstało nowoczesne kino z czterema salami, gdzie wyświetlane są ambitne projekty filmowe, nie mające swojego miejsca w ofercie komercyjnych multipleksów. To właśnie w tym miejscu odbywa się coroczny pokaz najciekawszych światowych filmów dokumentalnych, organizowane są spotkania z twórcami i cały szereg innych aktywności związanych z filmem. Niezwykle atrakcyjna jest oferta skierowana do seniorów, gdyż w jej ramach działa Dyskusyjny Klub Filmowy, podczas którego rozwija się wiedza seniorów na temat filmu.
Wrocław kontynuuje tradycje bliskich związków z polską kinematografią, nawiązując do chlubnych tradycji, jakie rozpoczęła swoim istnieniem wrocławska Wytwórnia Filmów Fabularnych. Dziś WFF już nie istnieje, tym cenniejsze jest dbanie o to, by kolejne pokolenia wzrastały w środowisku traktującym sztukę filmową z atencją, jakiej jest ona godna.