Przepisy regulujące zasady opodatkowania mogą być w wielu miejscach niejasne dla podatników – zwłaszcza tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność lub samodzielnie prowadzą księgowość podatkową.

Data dodania: 2015-08-11

Wyświetleń: 797

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Doradca podatkowy – dlaczego warto korzystać z jego usług?

W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy podatkowego, który pokaże nam, w jaki sposób rozwikłać trudne sprawy podatkowe i tym samym ustrzec się kontroli z urzędu.

Doradca podatkowy – kiedy jego działania są najskuteczniejsze?

Statystyki pokazują, że podatnicy najczęściej korzystają z usług doradcy podatkowego, kiedy doszło już do nadużyć i w niedalekiej perspektywie grozi im postępowanie podatkowe, które ma na celu ustalenie wysokości zobowiązania podatkowego. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że na tak zaawansowanym etapie postępowania możliwość podjęcia skutecznych działań jest znikoma. W większości wypadków skutki podatkowe mają bowiem charakter nieodwracalny. Traktowanie doradcy podatkowego jako koła ratunkowego nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem – pamiętajmy bowiem, że jego głównym zadaniem jest pomoc doradcza mająca na celu wyeliminowanie błędów, które mogą spowodować w przyszłości dotkliwe skutki podatkowe.

Uwaga! Szukając firmy, która ma być odpowiedzialna za prowadzenie księgowości, musimy zdawać sprawę, że istnieją dwa typy firm świadczące tego typu usługi: spółki doradztwa podatkowego (niezależni doradcy podatkowi), którzy działają na podstawie przepisów ustawy z dnia 5.07.1996 o doradztwie podatkowym, oraz osoby posiadające świadectwo kwalifikacyjne do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych bądź spółki, w których są zatrudnione osoby uprawnione do prowadzenia ksiąg. W obu przypadkach klient może liczyć na profesjonalne prowadzenie ewidencji, ksiąg oraz sporządzanie zeznań i deklaracji, ale tylko korzystając z usług doradcy, zyskujemy pełnomocnika i doradcę w jednym.

Co zyskujemy, zatrudniając doradcę podatkowego?

- profesjonalnego i rzetelnego pełnomocnika, który będzie występował w naszym imieniu w toku postępowań podatkowych, kontrolnych oraz sądowo-administracyjnych.

- dostęp do wiedzy z zakresu prawa podatkowego w przyswajalnej formie – to bardzo ważne dla osób, które dopiero rozpoczynają działalność i nie mają większego pojęcia o prawie skarbowym.

- zminimalizowanie ryzyka popełnienia błędu, który mógłby wywołać niekorzystne skutki podatkowe. Jako że doradca podatkowy składa podpis pod wszystkimi oświadczeniami i podaniami, możemy mieć pewność, że będzie działał dla wspólnego interesu. Co istotne, odpowiedzialność za wszelkie zawinione działania, nie jest przenoszona na podatnika. 

- optymalizowanie zobowiązań podatkowych.

- pewność, że wszystkie zagadnienia związane z finansami firmy i stroną podatkową zostaną zachowane w ścisłej tajemnicy. Doradcę obowiązuje poufność i tajemnica zawodowa.

- ograniczenie czasu niezbędnego do przeprowadzenia czynności prawnych, a co za tym idzie zoptymalizowanie działania przedsiębiorstwa.

- zredukowanie kosztów działalności, która nie jest bezpośrednio związana z działalnością podstawową firmy lub podmiotu gospodarczego.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena