Afrodyzjaki według ajurwedy to coś więcej niż miłosne napoje. To zioła, które dają siłę i energię, zwłaszcza potencję seksualną. Mają działanie odżywiające, wzmacniające oraz rewitalizujące. Jakie zioła zaliczamy do afrodyzjaków? Kiedy je stosować?

Data dodania: 2015-07-29

Wyświetleń: 2689

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zioła wzmacniające potencjał seksualny
 
W ajurwedzie zioła wzmacniające potencjał seksualny nazywamy wadżikarana. Wadżi to koń lub ogier. Wadżikarana dodają ciału energii dzięki temu, że wzmacniają narządy płciowe.

Nasienie, czyli tkanka rozrodcza (w ajurwedzie pojęcie to oznacza zarówno męskie, jak i żeńskie tkanki rozrodcze) jest istotą wszystkich tkanek w ciele. Zawiera siłę tworzenia życia. Oznacza to nie tylko zdolność do poczęcia dziecka, ale także do odnawiania życia, przywracania komórkom młodzieńczego wigoru. Ta sama energia tworzenia życia skierowana do wewnątrz może pomóc w odmłodzeniu ciała i umysłu.

Substancje wadżikarana mogą być stosowane w celu wzmocnienia funkcji i sił seksualnych lub skierowania energii seksualnej do wewnątrz i regeneracji. Większość z nich nie jest zwykłymi afrodyzjakami – substancjami mającymi pobudzić potencję przez stymulację narządów seksualnych. Wiele z nich ma działanie wzmacniające i bezpośrednio odżywiające tkanki rozrodcze.

Zioła te dodają energii całemu organizmowi, począwszy od układu rozrodczego, na takiej samej zasadzie, na jakiej drzewo czerpie siłę z korzeni. Mają one silne działanie rewitalizujące nerwy i szpik kostny oraz wzmacniają energię umysłu. Zioła te wzmacniająkości, mięśnie, ścięgna oraz krew.

Wadżikaranę można podzielić na zioła wzmacniające i pobudzające. Zioła pobudzające nasilają aktywność narządów rozrodczych, podczas gdy zioła wzmacniające zwiększają ilość substancji tkankowej, z której narządy te są zbudowane, i polepszają jej stan. Wiele afrodyzjaków wzmacnia doszę kapha, a niektóre z nich – ostre i pikantne – nasilają pitta.

Najważniejsze afrodyzjaki to: arcydzięgiel, asafetyda, ashwaganda, szparagi, goździki, aletra lecznicza, kozieradka, czosnek, żeń-szeń, hibiskus, nasiona lotosu, pippali, róża, szafran, shatavari, kokoryczka, dziki pochrzyn. Te spośród nich, które wywołują menstruację, są zalecane dla kobiet.

Afrodyzjaki o właściwościach odżywczych wpływają wzmacniająco na wydzieliny rozrodcze, takie jak sperma i mleko kobiece. Do odżywczych afrodyzjaków zaliczamy: arcydzięgiel, ashwagandhę, ghee, żeń-szeń, lukrecję, nasiona lotosu, prawoślaz, nasiona sezamu, shatavari, kokoryczkę, dziki pochrzyn.

Afrodyzjaki o charakterze sattwicznym, silnie energetyzujące, również wzmacniają tkanki rozrodcze. Są to między innymi: ashwaganda, ghee, nasiona lotosu i shatavari.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena