Lato kojarzy nam się nie tylko z wypoczynkiem, piękną pogodą i chwilą oddechu, ale również z piękną opalenizną. Często jednak możemy przekonać się o tym, że ta ostatnia bywa dość problematyczna.

Data dodania: 2015-07-15

Wyświetleń: 1331

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Owszem, wygląda znakomicie, samo doprowadzenie do jej uzyskania może jednak generować niemałe trudności. Najpoważniejsza związana jest z ryzykiem poparzenia słonecznego, które, w skrajnych przypadkach, może stanowić zagrożenie nie tylko dla naszego zdrowia, ale również dla życia. Jak zatem uniknąć tego nieprzyjemnego stanu? Istnieje przynajmniej kilka sprawdzonych sposobów.

Bezpieczne godziny
Teoretycznie, nie mamy problemu z odpowiedzią na pytanie o to, kiedy się opalać. Czy to nie oczywiste, że o opaleniznę najłatwiej w słoneczny dzień od godziny jedenastej do piętnastej, a więc wtedy, gdy słońce świeci najmocniej. Niestety, logika zawodzi, wiele osób zdążyło się już bowiem przekonać, że w tych godzinach łatwo nie o opaleniznę, ale przede wszystkim o poparzenie słoneczne. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest więc opalanie się w „bezpiecznych godzinach”. Osoby, które nie boją się wczesnego wstawania, mogą pojawić się na plaży już o ósmej rano i nie opuszczać jej aż do jedenastej, dobrym pomysłem jest jednak również opalanie się po południu.

Odpowiednie kosmetyki
Coraz większa świadomość tego, jak groźne potrafi być słońce sprawia, że nie kwestionujemy już zasadności stosowania kosmetyków chroniących naszą skórę podczas opalania. Niestety, ciągle mamy problemy z wykorzystywaniem ich we właściwy sposób. Pamiętajmy zatem, że krem z filtrem powinien zostać użyty po raz pierwszy nawet na czterdzieści minut przed pojawieniem się na plaży. Obowiązkowo należy go też stosować po każdym wyjściu z wody. Zasada ta powinna być przestrzegana tak samo rygorystycznie nawet w przypadku, w którym kosmetyk opisywany jest przez swojego producenta jako wodoodporny. Dobrym pomysłem jest też stosowanie kosmetyków łagodzących skutki zbyt długiego opalania, pozwalają one bowiem na utrwalenie opalenizny i eliminują negatywne skutki poparzeń.

Niezależnie od tego, czy urlop spędza się w górach, czy nad morzem, czy też w mieście - krem z filtrem jest niezbędny dla ochrony. Warto również pomyśleć o ochronie oczu oraz skóry głowy - dobre okulary przeciwsłoneczne i kapelusz czy chustka powinny stanowić obowiązkowe wyposażenie wakacyjnej walizki.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena