Chyba każdy marzy o ładnej i trwałej opaleniźnie, ale ten, kto próbował takową osiągnąć, musi przyznać, że nie jest to sprawa łatwa. Próby opalenia się za wszelką cenę kończą się najczęściej poparzeniami, suchą i poniszczoną skórą.

Data dodania: 2014-04-02

Wyświetleń: 1431

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Dermatolodzy od dawna przestrzegają przed nieodpowiedzialnymi i zbyt długą ekspozycją na słońcu. Jak zatem powinniśmy dbać o swoją skórę, by osiągnąć pożądany kompromis między zdrowiem a estetyką?

Zacznijmy od tego, że zdrowie człowieka jest uzależnione od słońca. To w kontakcie z nim skóra w reakcji fotosyntezy uzyskuje, tak bardzo potrzebną dla funkcjonowania ludzkiego organizmu, witaminę D. Bez słońca niezwykle trudno byłoby nam utrzymywać właściwy jej poziom.

Niestety, każda godzina na otwartym słońcu zwiększa niebotycznie ryzyko poparzenia i zachorowania na nowotwór skóry. Szczególnie dzieci, z racji nie wykształconych jeszcze odpowiednich mechanizmów obronnych, są w grupie ryzyka. Ocenia się, że już dwukrotne poparzenie skóry w wieku dziecięcym, zwiększa groźbę czerniaka nawet dziesięciokrotnie! Dlatego tak istotnym dla bezpiecznego opalania jest stosowanie dobrych kosmetyków do opalania.

Przede wszystkim należy stosować właściwe kremy z filtrem słonecznym, w zależności od fototypu skóry. Generalnie im bledsza skóra i bardziej podatna na oparzenia, tym filtr SPF powinien być wyższy. Filtr SPF 15 jest zdecydowanym minimum. Dla dzieci zaleca się stosowanie filtrów nawet o wartości 50. Szukajmy też kremów o szerokim spektrum, które chronią zarówno przed promieniami krótkimi UVB, jak i tymi dłuższymi UVA. Jeśli opalanie łączymy z kąpielami w wodzie, można zakupić krem wodoodporny, woda bowiem wypłukuje warstwę ochronną kremu, wskutek czego trzeba po wyjściu z wody smarować się powtórnie.

 Niezmiernie ważne dla zdrowia skóry podczas letniego okresu, jest jej solidne nawilżenie. Jeśli nie chcemy, by po sezonie letnim skóra nie wyglądała jak wysuszona śliwka, pamiętajmy o regularnym smarowaniu jej balsamami oraz stosowaniu olejków lub oliwek. Dobre też będą wody termalne, żele, mgiełki czy masła do ciała. Skóra nieodżywiona i sucha bowiem szybciej się starzeje, a opalenizna na niej nie wygląda najlepiej.

Rozsądne i regularne stosowanie odpowiednich kosmetyków do opalania pozwoli nam na bezpieczne i kontrolowane opalanie, co zapewni nam piękną, złocistą opaleniznę.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena