Kilka lat temu dieta francuskiego lekarza Pierre'a Dukana święciła okres największej popularności również i w naszym kraju. Dziś powoli odchodzi w zapomnienie, głównie z uwagi na kontrowersje, jakie narosły wokół niej. Czy dieta ta jest zdrowa czy raczej szkodliwa?

Data dodania: 2015-07-08

Wyświetleń: 1183

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dieta Dukana

Dieta opracowana przez Dukana to dieta proteinowa oparta o spożywanie białek, stąd niekiedy zwana jest również jako dieta protal. Składa się z czterech zasadniczych etapów, w czasie trwania których osoba stosująca tę dietę przechodzi na coraz bardziej urozmaicony jadłospis. Pierwsza faza, zwana fazą uderzeniową, jest najbardziej wymagająca. Na tym etapie należy spożywać jedynie produkty białkowe o niskiej zawartości tłuszczu. W ten sposób organizm, pozbawiony składników zawartych między innymi w węglowodanach, zaczyna spalać tkankę tłuszczową, uzyskując dzięki temu potrzebne mu mikroelementy. Aby wspomóc ten proces, należy w tym samym czasie pić dużo płynów, co pozwala odciążyć ciężko pracujące organy, przede wszystkim wątrobę i nerki. Ten okres sprzyja największemu chudnięciu, jest jednak wymagająca i niewskazanym jest przedłużanie jej o więcej niż dziesięć dni.

W drugim etapie, zwanym fazą równowagi, do diety białkowej należy również dołączyć warzywa. Oznacza to, że dni białkowe stosuje się naprzemiennie z dniami, w których do białek dodaje się warzywa. Czas trwania tego etapu diety zależny jest od tego, jaki poziom wagi chcemy uzyskać. Z uwagi na to, że na tym etapie ubytek wagi również jest dość spory, nie zaleca się zbyt długiego przeciągania tego okresu w czasie.

Trzecią częścią składową diety autorstwa Dukana jest faza utrwalenia. Głównym jej celem jest zapobieżenie efektowi yo-yo, a tym samym utrzymanie pożądanej wagi ciała. Na tym etapie można dołączyć do diety również owoce, pełnoziarniste pieczywo i produkty skrobiowe. Jeden dzień w tygodniu musi być dniem wyłącznie białkowym. Przyjmuje się, że okres ten powinien trwać 10 dni na każdy utracony kilogram, co może oznaczać, że faza ta może trwać nawet kilka miesięcy.

Ostatnim elementem diety jest jej faza czwarta, nazwana przez Dukana białkowymi czwartkami. Jej zasady są bardzo proste – dieta obejmuje jedynie wspomniany dzień tygodnia, w pozostałe dni można jeść dowolnie skomponowane posiłki. Etap ten powinien trwać już do końca życia.

Przedstawione powyżej etapy wyglądają w zasadzie dość niewinnie i prosto. Kuszącayjest również duży i szybki ubytek zbędnych kilogramów. Niestety, stosowanie tego rodzaju diety może dla wielu ludzi okazać się niebezpieczne dla zdrowia. Organizm doznający szoku, zwłaszcza w pierwszym etapie, jest niezwykle podatny na uszkodzenia wewnętrznych organów, zwłaszcza nerek i wątroby, przeciążonych trawieniem jedynie białek. Szczególnie niebezpieczna jest to dieta odbywana bez przygotowań, na własną rękę. W takim wypadku zaleca się szczególną ostrożność.

Dieta Dukana powoli odchodzi w zapomnienie i jest coraz mniej popularna, jednak jej znaczenie jest uniwersalne, gdyż odnosi się do każdego rodzaju diety. Najlepsze są diety zbilansowane, nie ograniczające się do jednego z istotnych dla zdrowia produktów.  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena