Weganizm staje się coraz bardziej powszechny, coraz bardziej modny. Na ten rodzaj diety decyduje się coraz większa liczba osób. Czy weganizm jest naprawdę zdrowy?

Data dodania: 2015-07-02

Wyświetleń: 1351

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy weganizm jest zdrowy?

Weganizm przede wszystkim opiera się na etyce. Osoby wybierające ten rodzaj diety mówią wiele o prawach zwierząt i ich cierpieniach. Rezygnacja nie tylko z jedzenia mięsa, ale także z wszelkich pochodzących od zwierząt produktów, między innymi mleka, serów, jaj, a w najbardziej rygorystycznych dietach nawet miodu, ma być etycznym wyborem. Co więcej, osoby przechodzące na weganizm łączą go również z odpowiednim ubiorem, wytworzonym z ekologicznych materiałów. Etyka jest rzeczą piękną i szlachetną, ale co ze zdrowiem?

Weganie wskazują, że dieta odrzucająca wszystkie produkty pochodzenia odzwierzęcego jest nie tylko równoprawna, ale nawet zdrowsza od tej zawierającej mięso. Podpierają się przy tej okazji wieloma historiami chorób serca, wywołanego na przykład zwiększonym poziomem złego cholesterolu. Bogate w roślinne białko i błonnik potrafią bez trudu obniżyć niekorzystny wpływ cholesterolu na układ krążenia, a tym samym pomagają zredukować ryzyko chorób serca. Z drugiej strony można jednak położyć na szali dietę mieszkańców krajów śródziemnomorskich, gdzie bogata w mięso dieta również działa korzystnie na wymienione narządy ludzkiego organizmu.

Trudno jest zatem jednoznacznie wyrokować, czy weganizm jest zdrowy. Z całą pewnością jednak należy bardzo mocno podkreślić konieczność bardzo starannego skompletowania wegańskiego menu. Nierzadko nie jest to zbyt łatwe, wymaga znacznie większego zaangażowania niż dzieje się to w przypadku tradycyjnej diety. Produkty wegańskie są trudniej dostępne, choć w wielkich miastach nie jest już większym problemem znalezienie odpowiedniego sklepu oferującego zdrowe jedzenie. Niemniej jednak troska o wybór produktów musi być podyktowana nie tylko rozpatrywaniem ich pod kątem obecności zwierzęcych, ale również uwzględniać zawartość niezbędnych dla organizmu składników odżywczych. Nie bez znaczenia jest również chęć uniknięcia monotonności wegańskiego jadłospisu.

Weganizm na pewno jest pewną alternatywną wizją odżywiania się. Z całą pewnością nie jest łatwy w codziennym życiu, ale nie jest też szkodliwy dla zdrowia. Weganizm, podobnie jak inne diety, powinien polegać przede wszystkim na zdrowym rozsądku. Wówczas będzie korzystny dla zdrowia.

 

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena