W historii ludzkości znaleźć można liczne przykłady na to, że wielcy ludzie potrafili osiągnąć swoje zamiary dzięki bardzo prostej metodzie. Umieli pokazać ludziom cel, do którego warto dążyć. Dziś podobne założenia realizuje się dzięki metodzie MBO (Managment by Objectives – zarządzanie przez cele).

Data dodania: 2015-06-30

Wyświetleń: 1690

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co to jest zarządzanie przez cele?

Współczesne zarządzanie jest nieustanną walką, wojną prowadzoną dzień po dniu, o czym możemy przeczytać w wielu poradnikach dotyczących zarządzania. Wojen nie wygrywa się samemu, potrzebny jest do tego celu zgrany zespół ludzi, którzy będą podążać za swoim przywódcą. Aby zbudować taki zespół współpracowników w firmie, należy sięgnąć po przepisy zawarte w metodzie zarządzania przez cele.

Cele

Sprawny zespół musi posiadać ściśle określone cele, do których może dążyć. Wydaje się to banalnie proste, ale niestety takie nie jest. Problem pojawia się w chwili kaskadowania celów. Istotne bowiem jest to, że cel główny musi być wspierany przez cele pomniejsze, tak samo jak przełożony jest wspierany przez pracę podległego sobie zespołu. Nie wolno przy tym zapominać, że obok celów wspólnych istnieją także cele poszczególnych jednostek tworzących zespół.

Osobiste cele poszczególnych osób mogą się rzecz jasna różnić pomiędzy sobą. Dlatego też tak ważne w zarządzaniu przez cele są jasno określone zasady. Ich szczegółowe określenie odpowiada za wszystkie obszary, które występują w takim modelu:

Motywacja

Pracownik mający przed sobą konkretny cel chciałby mieć też jasno określone korzyści. Pieniądze, uzyskane jako premia za powodzenie projektu, nie zawsze są jedynym motywującym czynnikiem. Dla wielu ludzi możliwość awansu zawodowego, rozwój własnych umiejętności lub po prostu poczucie brania udziału w czymś wyjątkowym są równie istotne, czasami nawet ważniejsze.

Ocena

Praca metodą zarządzania przez cele określa się jasno postawionymi zasadami, które nie tylko wytyczają ramy postępowania w określonych sytuacjach, ale również są ogromną pomocą przy ocenianiu powodzenia danego przedsięwzięcia. Oczywiście, podstawowym celem każdego przedsiębiorstwa jest zysk mierzalny w konkretnym pieniądzu, ale zawsze pozostają cele pomniejsze, jak na przykład wzrost kompetencji pracowników. Ponadto konkretne narzędzia kontrolne pomogą usprawnić pracę w przyszłości.

Rozwój

Każda organizacja, która zaprzestaje rozwoju, prędzej czy później ginie. Powodzenie metody MBO zależy od tego, czy dzięki jej wdrożeniu przedsiębiorstwo zaczęło funkcjonować na wyższym poziomie. Nie zawsze musi to oznaczać mierzalny finansowo wynik, może być to również większa wydajność pracy lub zwiększona innowacyjność.

Należy zadbać o to, by wybrać odpowiedni projekt, jaki bez trudu sprawi, że firma stanie się sprawnie funkcjonującym organizmem, który będzie zorientowany nie tylko na realizację celów finansowych, ale przede wszystkim uzyska własną świadomość, dzięki czemu stanie się bardziej skuteczna w działaniu.   

Licencja: Creative Commons
0 Ocena