Wśród tkanin ozdobnych te pochodzące z krajów muzułmańskich cieszą się ogromnym powodzeniem. Wynika to z dwóch cech – wysokiej jakości i ciekawej, orientalnej ornamentyki. W tym gronie niezwykle interesujące są dywaniki używane do modlitwy.

Data dodania: 2015-06-30

Wyświetleń: 1618

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Modlitewnik muzułmański

Modlitewniki wielu osobom kojarzą się właśnie z wyznawcami nauk proroka Mahometa. Należy jednak zauważyć, iż ze względów czysto religijnych nie są one wcale obowiązkowe, a początek ich powszechnego używania datuje się na XVI wiek. Mimo braku formalnego obowiązku, dywaniki modlitewne są chętnie używane na całym świecie. Dla wielu wierzących stanowią nieodłączny element codziennych praktyk religijnych. Co więcej, nawet osoby nie związane duchowo z islamem chętnie nabywają podobne tkaniny. Czynią to właśnie ze względów estetycznych, niektóre z dostępnych dywaników są bowiem prawdziwymi dziełami sztuki.

Modlitewnik w języku arabskim to sadżadża. Jest kobiercem, który służy do przykrycia miejsca modlitwy, co czyni się w celu osiągnięcia rytualnej czystości podczas praktyk religijnych. Najbardziej charakterystycznym elementem wyszywanych ornamentów jest odwzorowanie kształtu niszy modlitewnej, zwanej mihrabem, a jaką można znaleźć w meczecie. Co ciekawe, przedstawienia te różnią się w zależności od kraju pochodzenia, ludy Kaukazu tworzą kobierce z przedstawieniem mihrabu o prostoliniowym kształcie, z kolei perskie kobierce posiadają linie krzywe, kojarzone powszechnie z architekturą arabską. Kobierce pochodzące z Turkmenistanu są natomiast bardziej skoncentrowane na geometrii, tworzą osobne pola, różniące się od siebie barwą. Ponadto na modlitewnikach, niezależnie od kraju pochodzenia, umieszczane są niekiedy inne symbole, jak na przykład lampa meczetowa, dzban, lub grzebień. Całość otoczona jest zazwyczaj ornamentyką roślinną.

Modlitewniki muzułmańskie pełnią również rolę wystroju wnętrza dla osób niezwiązanych z tą religią. Swoje powodzenie zawdzięczają przede wszystkim orientalnej ornamentyce, która pociąga wielu, niezależnie od miejsca zamieszkania i wyznawanych poglądów. Trudno się zresztą temu dziwić, skoro niektóre z kobierców są wykonane z najwyższą starannością i dbałością o jak najlepsze odwzorowanie nawet najmniejszych detali. Zwłaszcza zachowane sadżadże historyczne są bardzo interesujące pod względem czysto estetycznym.  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena