Z pewnością każdy z nas miał okazję zauważyć na przykładzie własnej garderoby, że niektóre z ubrań niemal zupełnie się nie gniotą, a inne wygniecione są już w chwilę po wyprasowaniu. Zależy to w głównej mierze od materiału, z jakiego wyprodukowane zostały dane ubrania.

Data dodania: 2014-07-04

Wyświetleń: 4275

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przedstawiamy więc, na których tkaninach widać najmniejsze zagniecenia, a które pozostają gładkie.

Współczesne ubrania szyte są z wielu różnych materiałów i tkanin. Co za tym idzie, charakteryzują się różnymi właściwościami, a jedną z nich jest konieczność prasowania lub jej brak. Zdecydowanie bardziej praktycznymi ubraniami są te niegniotące się – zaoszczędzamy czas, który musielibyśmy przeznaczyć na prasowanie, a dodatkowo mamy pewność, że tak samo dobrze, jak w momencie zakładania ich na siebie, będą wyglądały również wieczorem.

Bez żelazka ani rusz

Gdy przeglądamy sklepowe półki i wieszaki w poszukiwaniu odpowiednich ubrań, pamiętajmy także, aby sprawdzić ich skład. Dzięki temu dowiemy się czy wybrana rzecz będzie wymagała prasowania. Do tkanin, na których bardzo szybko ujawnią się ślady zagnieceń należą:

Bawełna – jest naturalnym, wytrzymałym i przyjemnym dla naszej skóry materiałem, jednak ze względu na niską elastyczność łatwo i stosunkowo szybko się gniecie. W tym wypadku zaletą jest fakt, że nietrudno ją wyprasować i można w tym celu wykorzystać dobrze rozgrzane żelazko.

Len – również jest naturalnym surowcem – nie wchłania zanieczyszczeń i jest łatwy w pielęgnacji. Tak jak w przypadku bawełny, mała elastyczność włókien jest przyczyną powstawania widocznych zagnieceń, których jednak można uniknąć, wybierając ubrania wyprodukowane z połączenia lnu i domieszek innych materiałów. Prasowanie tej tkaniny powinno się odbywać, gdy jest ona jeszcze wilgotna.

Materiały niegniotące się

Jedwab – to materiał o wyjątkowym połysku, przyjemny dla skóry i doskonale układający się. Jego włókna należą do jednych z najodporniejszych spośród włókien naturalnych, a dodatkowo odznaczają się dużą elastycznością, czyniąc z niego tkaninę niemal niegniotącą się. Prasujemy go tylko w niskich temperaturach

Wełna – materiał pochodzenia zwierzęcego, który również się nie gniecie i którego nie prasujemy. W tym przypadku wadą jest jednak mechacenie. Zmechacenia usuniemy przy pomocy zwykłej maszynki do golenia.

Poliester i poliamid – to włókna chemiczne, stabilne i elastyczne, które nie gniotą się i w większości wypadków nie musimy ich prasować.

Pamiętajmy, że wśród wielu tkanin wykorzystywanych przy produkcji odzieży, znajdziemy te naturalne i te syntetyczne. Wiele marek produkujących odzież posiada w swojej ofercie elementy garderoby uszyte z różnych materiałów, w produkcji których wykorzystywana jest zarówno bawełna, jak i poliester.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena