Spokój przychodzi, gdy wyeliminujemy to, co go zakłóca lub nie pozwala mu się pojawić. Widzimy więc, że pozbywając się myśli, emocji lub działań, które wywołują w nas niepokój, możemy znaleźć szczęście i pozbyć się nastrojów, takich jak przygnębienie.

Data dodania: 2015-06-12

Wyświetleń: 1709

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak myśleć pozytywnie?

Zadaj sobie pytanie, czy dana czynność, myśl, emocja czy cokolwiek innego wywołuje w tobie spokój. A może sprawia, że jesteś niespokojny i nieszczęśliwy? Gdy zadajesz sobie tego typu pytania, wszystko staje się jasne – myśl wywołuje albo spokój umysłu, albo niepokój. Emocja albo cię wycisza, albo zakłóca dobre samopoczucie. Albo daje ci poczucie spełnienia, albo poczucie niezadowolenia.

Na przykład czujesz się przygnębiony, ponieważ jesteś samotny. Poczucie izolacji wpędza cię w depresję. Po kilku latach wzorzec widać wyraźnie: kiedy intensywnie o tym myślisz, jesteś bardzo przygnębiony. Nawyk takiego myślenia jest bardzo wyraźny. Często zdajemy sobie sprawę, że takie nawykowe myślenie jest destrukcyjne, a mimo to nadal tak postępujemy.

Aby się od tego uwolnić, najpierw określ, jaka myśl wywołuje przekonanie: „Jestem taki samotny”. Moment, kiedy myśl ta pojawia się w twoim polu mentalnym i stajesz się jej świadomy, jest kluczowy. To chwila, w której możesz zdecydować, że pozwolisz jej odejść razem z innymi myślami. Po prostu rozpoznaj myśl. „Ach, tak, znam cię, to ty mnie wpędzasz w depresję. Nie chcę wchodzić w związek z tobą”. Dokonaj tego wyboru i skieruj uwagę na coś innego. Jeśli uwagę można odwrócić za pomocą stanowczej decyzji – wygrałeś i myśl przeminie. Może wrócić za kilka minut, godzin lub dni. Musisz postępować w opisany sposób do chwili, aż myśl w końcu się podda i odejdzie.

Jeśli ktoś wejdzie do pokoju, w którym siedzisz, i będziesz go ignorować, wcześniej czy później znudzi mu się czekanie i sobie pójdzie. To samo dotyczy myśli. Jeśli poświęcisz im uwagę – zostaną. Jeśli je zignorujesz – zmęczą się i odejdą po jakimś czasie. Umiejętność stanowczego i konsekwentnego kierowania uwagi na coś innego pozwoli określić, na ile osiągnąłeś sukces. Nie martw się, jeśli początkowo będziesz stale wracać do starego wzorca zachowań. Przede wszystkim niech to nie będzie okazja do krytykowania siebie, bo myśli i emocje można karmić zarówno uwagą negatywną, jak i pozytywną.

Pamiętaj, że myśli mają charakter indywidualny i możemy je przyjąć lub odrzucić. Masz wybór – ten wybór polega na tym, że możemy zdecydować się na spokojne albo niespokojne doświadczenia. Niektóre myśli nas niepokoją, ponieważ mamy do nich upodobanie. Konsekwencją tego są myśli nawykowe lub natrętne, które wciąż powracają. W chwili gdy rozpoznamy myśl, możemy podjąć decyzję, że się od niej uwolnimy, stanowczo wybierając spokój. Jeśli zbyt późno sobie to uświadomimy, a nasz umysł znowu pogrąży się w niepokoju, możemy odwrócić od niego uwagę, np. poprzez aktywność fizyczną czy określone dźwięki. Dźwięki, na przykład określone mantry, skutecznie zastępują myśli, ponieważ wpływają na układ nerwowy poprzez doszę wata.

Możesz postrzegać swój umysł jako dobrego pomocnika. Ciesz się umysłem i emocjami, zauważaj je i bądź ich świadomy, ale nie popełniaj błędu polegającego na tym, że utożsamiasz się z nimi. Nie pozwól, aby myśli i emocje rządziły tobą – to ty decydujesz, co chcesz zatrzymać w swoim umyśle. To początek wolności!

Opracowanie na podstawie:

Ajurweda dla kobiet. Atreya. Książka ukazała się w serii książek o ajurwedzie

Licencja: Creative Commons
0 Ocena