Tajlandia - Małpi Bankiet
Na pewno takim dziwnym świętem jest Małpi Bankiet, który znany jest w Tajlandii, w prowincji Lopburi. W dniu tego święta odbywa się wielka uczta, z której korzysta populacja małp z tej prowincji. Małpom przynoszone są świeże warzywa oraz owoce. Uczta ta ma związek z jednym z bóstw – odbywa się na część Ramy, który miał pokonać swoich wrogów razem z małpią armią. Święto to zostało uznane za jedno z najdziwniejszych na świecie przez londyńską gazetę The Guardian.
Hiszpania - bitwa na pomidory
Kolejne niezwykle intrygujące święto to Tomatina – czyli bitwa na pomidory, która znana jest na całym świecie. Obchodzi się je w Hiszpanii, w miejscowości Bunol, a przypada na ostatnią środę sierpnia. Jest to główna atrakcja trwającej przez tydzień fiesty, która przyciąga tłumy turystów. Każdego roku bierze w niej udział około 30 tysięcy ludzi. Władze miasta przygotowują tony pomidorów, służących za broń. Ogólne zasady bitwy – można rzucać w kogo się chce, najlepiej rozgniecionymi pomidorami, by nie zadać obrażeń. Po bitwie odbywa się wielkie sprzątanie oraz mycie. Ciekawa jest historia tego święta, sięgająca 1945 roku, kiedy to w trakcie parady wywiązała się bójka między grupą młodzieży, którzy zaczęli się obrzucać pomidorami z pobliskich sklepów. Kolejnego roku doszło do takiej samej przepychanki, a uczestnicy przynosili swoje pomidory. Kolejne lata powtarzały tą tradycję, a w 1957 roku Tomatina została uznana przez władze miasta. W roku 2002 święto to uznano za Święto i Międzynarodowym Walorze Turystycznym.
Szkocja - Up-Helly-Aa
Interesujące jest również święto zwane Up-Helly-Aa, szkockie święto obchodzone w mieście Lerwick. Mieszkańcy tego miasta budują ogromny model łodzi wikingów z ozdobnym smokiem na dziobie. Następnie przebierają się za wikingów, zapalają pochodnie i organizują marsz przez miasto. Niosą łódź do morza i grają na wojennych trąbach. Kiedy cały tłum dociera na wybrane miejsce, łódź wikingów zostaje spalona - spadają na nią setki pochodni. Ma to związek z obrzędem grzebania zmarłych wojowników.
Indie - Festiwal Kolorów
Bardzo oryginalny jest również Festiwal Kolorów odbywający się w New Delhi. Towarzyszy on indyjskiemu świętu ku czci nadejścia wiosny i odrodzenia życia. Odbywa się ono podczas pełni, gdyż wtedy miał zginąć zły duch Holi. Ludzie rozpalają wtedy ogniska, które symbolizują koniec zimy oraz wypędzenie zła i palą w nich Holi. Następnego dnia ludzie wychodzą na ulice i z radości oblewają się kolorową wodą i obrzucają kolorowym proszkiem.