PVC, w Polsce często nazywane PCV to jedno z najpopularniejszych na świecie tworzyw sztucznych, używane głównie w budownictwie. Co sprawia, że jest ono dużo popularniejsze od innych tworzyw sztucznych i znalazło zastosowanie w prawie każdej dziedzinie ludzkiego życia od medycyny, przez sport aż do elektroniki ?

Data dodania: 2009-11-06

Wyświetleń: 20415

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zacznijmy od wyjaśnienia dlaczego powszechnie używana w Polsce nazwa tego tworzywa PCV jest błędna. Skrót PVC pochodzi od angielskiej nazwy wchodzących w skład tego tworzywa związków chemicznych, czyli od poly vinyl chloryde. W języku polskim związek ten nazywa się poli chlorek winylu. Skrót od polskiej nazwy powinien więc brzmieć PCW, a powszechnie stosowany skrót PCV jest błędnym przełożeniem angielskiej pisowni na polską składnię. Nie ma więc on większego sensu.

Historia tego związku sięga XIX wieku, kiedy to dwóch naukowców z europy odkryło go przez przypadek podczas swoich eksperymentów. Nie wiedzieli oni jak można to odkrycie wykorzystać, dlatego dopiero na początku XX wieku pojawiły się próby znalezienia zastosowania dla tego tworzywa. Kolejni naukowcy podejmowali próby zastosowania go w komercyjnych produktach, niestety i tym razem się nie udało ze względu na problemy z dostosowaniem PVC do masowej produkcji. Dopiero Waldo Semon zatrudniony prze BF Goodrich Company zdołał przez zastosowanie różnych dodatków uzyskać bardziej elastyczny i łatwy w obróbce materiał, który wkrótce znalazł powszechne zastosowanie w komercyjnych produktach.

Jakie właściwości PVC pozwoliły mu na osiągnięcie takiego sukcesu ? Liczba zalet tego tworzywa jest ogromna. Przede wszystkim jest ono bardzo wytrzymałe, dzięki sposobowi w jaki łączą się atomy wewnątrz tego tworzywa jest ono bardzo odporne na utlenianie, które jest przyczyną obniżania trwałości większości związków chemicznych. Można więc bardzo długo przechowywać PVC w postaci nieobrobionej, a powstałe z niego rzeczy bardzo wolno się zużywają. PVC jest też bardzo wytrzymałe na ogień, łatwo je modelować i ma właściwości izolacyjne. Ze względu na te cechy produkuje się z niego zarówno płyty wypełnieniowe, jak i rury kanalizacyjne, izolację przewodów, elementy strojów, które mają wyglądać jak guma, gadżety reklamowe, znaki drogowe i wiele innych rzeczy.

PVC jest więc obecne wszędzie. Stykamy się z nim setki razy na dzień. Niestety nie ma rzeczy idealnych i także ten materiał ma swoje wady. Największą z nich jest chyba zagrożenie dla środowiska powodowane przez zaleganie zużytych rzeczy wykonanych z tego materiału na wysypiskach. Ponieważ koszt wyprodukowania PVC w porównaniu do ponownego przetworzenia zużytego surowca jest dużo niższy, recycling tego materiału jest nieopłacalny. Kładzie się jednak duży nacisk na to, żeby coś z tym zużytym materiałem zrobić. W związku z tym firmy zajmujące się produkcją plastiku postanowiły dobrowolnie zobowiązać się do zminimalizowania tego problemu. Między innymi przez wydłużanie żywotności przedmiotów z plastiku, ograniczanie ilości odpadów powstających przy produkcji i ułatwianie recyclingu zużytych materiałów.

Drugim problemem jest wygląd. Mało jest osób, którym przedmioty wykonane z plastiku się podobają. Kiedy nazywamy coś plastikowym, zwykle mamy na myśli, że wygląda sztucznie, albo tanio. Jeżeli mówimy o breloku do kluczy to jeszcze nie jest problem, ale kiedy chodzi np. o okna lub drzwi naszego domu to taki wygląd może być dla nas nieprzyjemny i powodować, że będziemy często się tym faktem denerwowali, szczególnie zapraszając gości. Na szczęście i na ten problem znalazło się rozwiązanie. Jeżeli chodzi o okna i drzwi, które posłużą nam w tym wypadku za przykład, to można zastosować okleinę. Na rynku są firmy, które zajmują się produkcją specjalnych folii, którymi możemy okleić nasze drzwi. Jedną z najbardziej znanych marek w tej dziedzinie są folie Renolit. Są one dostępne w ogromnej liczbie kolorów i mogą także imitować różne rodzaje drewna. Takie rozwiązanie pozwala na poprawę wyglądu przedmiotów wykonanych z tworzyw sztucznych.

PVC jest więc obecnie jednym z najpopularniejszych materiałów używanych w bardzo różnych dziedzinach gospodarki. Ten materiał ma swoje minusy, ale wydaje się że jego zalety są tak duże, że przyćmiewają wady.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena