Płyta wiórowa laminowana jest obecnie najczęściej stosowanym materiałem służącym do wykonywania mebli kuchennych, łazienkowych, biurowych itd. Podczas produkcji płyt do kleju łączącego wióry dodawany jest związek zwany melaminą. Zapewnia on  materiałowi dość dobrą odporność na wilgoć i wodę.

Data dodania: 2011-11-14

Wyświetleń: 1862

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

         Płyta ta jest również stosunkowo tania i posiada szeroką gamę kolorystyczną. Te cechy sprawiają, że materiał ten jest obecnie powszechnie wykorzystywany, przez producentów mebli i stolarzy. Gdy tylko rozejrzymy się po domu i dokładniej zbadamy nasze meble to stwierdzimy, że 90%  szafek składa się właśnie z płyty wiórowej.

        Płyta wiórowa laminowana składa się z trzech warstw. Dwie skraje warstwy stanowi laminat, wypełnienie jest natomiast z wiórów drzewnych sklejonych ze sobą za pomocą kleju. Wióry na te płyty pochodzą z drewna małowymiarowego, bądź odpadowego, które nie nadawałoby się do dalszego przetarcia na tarcice.
          Z płyty tej wykonuje się korpusy szafek, oraz wszystkie elementy konstrukcyjne mebli. Stąd też potoczna jej nazwa "korpusowa". Płyta sprzedawana jest w postaci formatki o wymiarze 2620 mm x 1830 mm. Cena uzależniona jest ściśle od barwy i waha się od 20,00 do 30,00 zł brutto za m2.
        Z płyty wycina się formatki (ściany, łączyny, wieńce), z których następnie montuje się korpusy. Formatki wycina się na pilarce formatowej wyposażonej w piłę zwaną "podcinakiem". Podcinak jest to mała piła umieszczona przed piłą główną, obracająca się w przeciwnym kierunku. Jest ona bardzo ważna, gdyż zapobiega wyrywaniu, wyłupywaniu laminatu z płyty.
        Po wycięciu poszczególnych formatek, płytę oklejamy okleiną PCV. Do oklejania służy maszyna zwana oklejarką. Krawędzie można również oklejać okleiną fornirową. Jest to metoda dużo prostsza  nie wymagająca specjalistycznego sprzętu. Okleina sprzedawana jest najczęściej już z naniesionym klejem i do jej zastosowania wystarcza żelazko, lub nagrzewnica. Jest ona jednak dużo mniej trwała i dużo szybciej się zużywa podczas użytkowania. Dlatego większość profesjonalnych stolarzy używa oklein PCV.
     W ten sposób przygotowane elementy konstrukcyjne szafek możemy zacząć składać w gotowe korpusy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena