W XVII wieku przyrodnik z Holandii o nazwisku Antonie van Leeuwenhoek stworzył wynalazek, który zrewolucjonizował optykę. Była to soczewka o krótkiej ogniskowej, zdolna powiększać przedmioty nawet kilkaset razy. Dziś lupa to przyrząd bardzo pożyteczny, jednak trochę zapomniany i niedoceniany. 

Data dodania: 2015-03-25

Wyświetleń: 4841

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Lupa pod lupą – historia, zastosowanie i ciekawostki

Lupy w domu
Przeglądanie map, analizowanie starodruków, podpisów tworzonych drobnym maczkiem – lupa przydaje się nie tylko specjalistom. W domu, używamy jej do reperowania małych mechanizmów, powiększania małego druku tekstu na dokumentach i do naprawiania biżuterii. Najbardziej znane lupy to te z jedną rączką. Kojarzą się z domem, w którym dziadek pokazywał nam drobne elementy na znaczkach pocztowych w klaserze. Specjalistyczny sprzęt optyczn powiększające wyglądają całkiem inaczej i kosztują nawet 10 tysięcy złotych. Kto używa takich lup? 

Sprzęt optyczny dla specjalistów
Lupy sprawdzają się w elektronice – ułatwiają montowanie mikroskopijnych elementów w urządzeniach i układach scalonych. Lupy chirurgiczne określane są mianem okularowych – są nowoczesną modyfikacją Lupy Galileusza, która pierwotnie służyła do obserwacji nieba. Urządzenia chirurgiczne pozwalają na przeprowadzanie specjalistycznych operacji ratujących życie – pozwalają na precyzję wykonywania zabiegów. Używają ich również stomatolodzy w kanałowym leczeniu zębów. Nie należy zapominać również o zegarmistrzach, dla których lupa to jeden z podstawowych narzędzi pracy. 

Coś dla studentów
Cyfrowe lupy są doskonałe do rozpoczęcia przygody z mikrobiologią – z takiego prezentu byłby zadowolony każdy student chemii, biotechnologii, biologii czy medycyny. Pozwalają powiększać obraz nawet do 200 razy. Nowoczesne przyrządy nie zniekształcają obrazu i pozwalają nawet robić zdjęcia i filmy w doskonałej jakości. 

Dobre narzędzie dla entomologów 
Lepidopterologia to nauka o motylach, myrmekologia o mrówkach – każdy, kto zna te pojęcia powinien posiadać też lupę, która pozwoli mu na oglądanie mikroświata z bliska. 


Kieszonkowy sprzęt optyczny
Istnieje także kieszonkowe lupy z podświetleniem, które potrafią się zmieścić w każdym portfelu. Kiedy mogą się przydać? Gdy nie możesz dopatrzeć się menu w zaciemnionej restauracji lub gdy chcesz dojrzeć rozkład jazdy na przystanku po zmroku. 
 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena