W zasadzie nie od dzisiaj wiadomo, że cierpliwość popłaca. Jednak cecha ta nie jest aż tak nazbyt widoczna i oczywista, jeśliby się rozejrzeć. Ilość ludzi cierpliwych względem tych wykazujących się jej brakiem jest raczej niewielka. Mimo wszystko to ci ludzie mogą zazwyczaj powiedzieć, że dzięki wytrwałości osiągnęli wiele. Dlaczego?
Zalety cierpliwości.
Świat, który nas otacza, nabrał w dzisiejszych czasach jakiejś szalonej prędkości. Tak więc w parze z szybkością idzie brak cierpliwości. Dzisiejszy człowiek nauczony i nastawiony jest na szybkie otrzymywanie, i to w zasadzie czegokolwiek, bez jakichkolwiek chęci czekania na to. Konsumpcyjny styl życia, a raczej powiedzieć należałoby pożerający styl życia – gdyż człowiek w swoim pędzie dosłownie pożera wszystko – niweczy w człowieku właśnie wytrwałość i zrozumienie, że nie wszystko można dostać ot tak, na zawołanie. Są takie sfery naszego życia, w których brak cierpliwości może spowodować katastrofę niż pomóc. Oczywiście, co należy dodać, szybkość załatwiania pewnych spraw i otrzymywania pewnych rzeczy ma swoje zalety, albowiem w pewnych sytuacjach nie jest potrzebna cierpliwość, i to też jest fakt. Nie oszukujmy się jednak. Rzeczy, które można dostać „od ręki” bądź sprawy, które można załatwić szybko, są najczęściej tymi, które można dostać najłatwiej lub załatwić łatwo. To, co wartościowe wymaga zazwyczaj innego nastawienia.
Cierpliwość, wytrwałość i pot tworzą niepokonaną kombinację sukcesu.
- Napoleon Hill
Wiem, że cierpliwość czasami wystawiona jest na wielką próbę – jednak znane są jej zalety. Człowiek może nawet popaść przez to w stan przygnębienia lub mogą pojawić się wątpliwości co do słuszności takiego postępowania. Zdarza się to często i jest to całkiem normalne, ponieważ skąd wiadomo, ile czasu trzeba na coś czekać? To jest właśnie ta niewiadoma, która wystawia człowieka na wielką próbę i testuje jego wiarę. Natomiast prawda wygląda w ten sposób, że jeśli człowiek odpuści sobie coś zbyt szybko i cofnie się, to tak po prawdzie sam nie dowie się, jak blisko był tego, na co oczekiwał i do czego dążył. Odpuścić jest niezmiernie łatwo, wytrwać to już sztuka. Kiedy człowiek zdolny jest wytrwać jeden raz czy drugi to tak naprawdę będzie w stanie przetrwać wszystko i… osiągnąć to, co zamierzał. Nie będzie niespodzianką, że cierpliwość przydatna jest w wielu sferach życia jak związki, biznes, sport, sztuka itd. Potrzebna jest też, kiedy człowiek pragnie wyzdrowieć lub np. poprawić sytuację finansową – a tego też nie da zrobić się tak od razu. Jak więc widać i co zapewne jest oczywiste, nie zawsze wszystko musi przyjść do człowieka jak błyskawica z nieba. Nagle, z hukiem i szybko. Jednak ludzie w dużej mierze o tym zapominają i dają się ponieść tej fali, płynąc na niej, którą jest myślenie, że wszystko można dostać od razu. Zadać należy sobie jednak pytanie, który typ człowieka zazwyczaj osiąga i dostaje to, czego pragnie. Nerwus czy cierpliwy? Odpowiedź nasuwa się sama.
Wykaż więcej wiary i cierpliwości.
Widok człowieka przestępującego z nogi na nogę, który czeka na coś, jak niesforne dziecko jest widokiem dość powszechnym. Nie należy jednak dać się zwieść pozorom, że im bardziej człowiek będzie próbował przyspieszyć i wpływać na stan rzeczy, jak i wpływać siłą na innych oraz rzeczywistość to wszystko zmaterializuje się wcześniej. Takim postępowaniem raczej wszystko zrujnuje, niż sobie pomoże. Także nie daj się zwieść złudzeniom. Jeśli coś w Twoim życiu wymaga od Ciebie cierpliwości, wykaż ją. Może nie będzie to dla Ciebie łatwe i czasami będziesz miał już dość. Może nie raz będziesz zadawał sobie pytanie, dlaczego to robisz? A może i nie raz będziesz zagryzał wargi, jednak… co się tak naprawdę stanie, jeśli odpuścisz? No właśnie, nic się nie stanie. Wszystko wróci do stanu początkowego, a to chyba nie jest właściwy kierunek. Jeśli jest coś w Twoim życiu, co zasługuje na Twoją cierpliwość i uważasz, że warto ją okazać to w zasadzie nie masz innej drogi – cofnięcia się nie uważam za możliwą opcję – jak tylko podążać ścieżką wytrwałości. Życzę Ci zatem wytrwałości w życiu i w Twoich działaniach.