CZYM JEST CZKAWKA?
Czkawką nazywamy rytmiczne i mimowolne skurcze przepony i mięśni oddechowych, które połączone są z charakterystycznym odgłosem. Jest on spowodowany wykonywanymi w czasie skurczu wdechami powietrza, które przy jednoczesnym zamknięciu głośni (jednej z części anatomicznych krtani) wywołuje zduszony, głośny odgłos.
Czkawka powinna po pewnym czasie ustąpić sama – jej przyczyną jest bowiem zwykle szybki i nadmierne przepełnienie żołądka. Może być spowodowane prędkim jedzeniem, połykaniem zbyt dużych kawałków pokarmu, bądź przyjmowanie potraw ostrych i suchych (bez popijania, które by je zmiękczyło).
Przyczyną czkawki może być również stres, ale także wiele innych czynników – w tym chorobotwórczych. Jeśli czkawka nie ustępuje w przeciągu 48 godzin, mamy już do czynienia ze zjawiskiem przewlekłym, które może sygnalizować następujące problemy:
– zatrucie przez toksyny (na przykład alkohol)
– schorzenia metaboliczne (takie jak na przykład cukrzyca)
– choroby ośrodkowego układu nerwowego
– choroby szyi i klatki piersiowej
– choroby jamy brzusznej (na przykład przepuklina rozworu przełykowego)
JAK SOBIE PORADZIĆ Z CZKAWKĄ?
Sposób jest kilka. Ponieważ nie wszystkie zawsze działają, najlepiej zapoznać się z większą ich ilością, aby być kiedyś przygotowanym na każdą ewentualność. Jak wspomniałem wcześniej czkawka może być bardzo uciążliwą dolegliwością – co prawda niegroźną, ale raczej męczącą. Istnieją jednak proste sposoby, by sobie z nią poradzić! Nie lekceważmy jednakże często pojawiających się nawrotów – mogą świadczyć o stanie chorobowym!
1. Jedyną metodą na radzenie sobie z czkawką, która została naukowo potwierdzona jest zwiększenie stężenia dwutlenku węgla w organizmie – hamuje to dalsze skurcze. Stąd popularny sposób – wstrzymywanie oddechu.
2. Strach pomaga przezwyciężyć czkawkę – dlatego właśnie warto dać się komuś przestraszyć!
3. Jeśli przyczyną jest stres, to uspokojenie się może zahamować kolejne skurcze – warto zatem zrelaksować się i głęboko oddychać.
4. Wypicie całej szklanki wody na jednym oddechu zwykle pomaga uporać się z czkawką.