Przy wysokim poziomie bezrobocia, jakie utrzymuje się w Polsce, otwarcie własnej działalności gospodarczej pozwala na aktywizację zawodową osób wykonujących różne profesje. Czy otwarcie własnej firmy zawsze jest opłacalne?

Data dodania: 2015-03-28

Wyświetleń: 1470

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Konieczność czy świadomy wybór

Często wykonywanie danej pracy zawodowej zmusza nas do założenia działalności gospodarczej, gdyż oczekują tego nasi pracodawca, aby ograniczyć koszty pracownicze. Natomiast w większości przypadków przedsiębiorcy dokonują świadomego wyboru, czy chcą pracować na siebie prowadząc własną firmę i podejmując ryzyko niepowodzenia w działalności gospodarczej, czy też wolą pracować na sukces innej osoby, przyjmując pracę na etacie.

Z własną firmą związana jest swoboda działania, niezależność i możliwość kreowania kariery zawodowej w dowolnie obranym kierunku. Jednocześnie, przedsiębiorca musi być na tyle elastyczny, aby dostosować się do zachodzących na rynku zmian oraz brać odpowiedzialność za końcowy efekt wykonywanych czynności lub podejmowanych decyzji. Musi wiedzieć, w jaki sposób zarządzać samodzielnie firmą, aby miała ona szansę na utrzymanie się na rynku. Powinien też mieć świadomość tego, że podjęta inwestycja w działalność gospodarczą może okazać się nietrafiona. Nie będzie mógł w takiej sytuacji odciąć się od problemów, ale podjąć się ich rozwiązania z odwagą, zachowując otwarty umysł na konieczne zmiany.

Zalety własnej firmy

Osoba, która wcześniej nie prowadziła działalności gospodarczej, ma możliwość skorzystania z preferencyjnych składek ZUS w pierwszych dwóch latach prowadzenia firmy. Jest to czas, w którym można przetestować swój pomysł na biznes i sprawdzić, czy umiejętności, jakimi dysponujemy są wystarczające dla prowadzenia przedsiębiorstwa i ewentualnego zatrudniania pracowników. Młodzi przedsiębiorcy mogą też postarać się o uzyskanie dotacji bezzwrotnej lub pożyczki na preferencyjnych warunkach z Urzędu Pracy lub z odpowiednich programów operacyjnych Unii Europejskiej.

Do zalet własnej firmy zalicza się to, że przedsiębiorca pracuje kiedy chce i jak długo chce. Jest to jednak złudna wolność wyboru, bowiem czas pracy zwykle przekłada się na uzyskiwane korzyści finansowe. Trzeba mieć wiele samodyscypliny, aby codziennie wykonywać swoją pracę w rzetelny sposób. Przedsiębiorca nigdy tak naprawdę nie jest wolny od pracy, ale dzięki temu uzyskuje adekwatne korzyści finansowe. Jest samodzielny i decyduje o sobie oraz o podejmowaniu nowych inwestycji. Nie bez znaczenia jest satysfakcja, jaką odnosi osoba wykorzystująca swój talent, umiejętności, doświadczenia, czas i energię na prowadzenie własnego biznesu. Sprawdź dlaczego warto zostać przedsiębiorcą http://www.dolarowo.pl/art/wlasna-firma/30.htm 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena