Czy ludzie wykonujący wolny zawód muszą pracować w domu? Niekoniecznie. Idea coworkingu (z ang. wspólne pracowanie) staje się coraz popularniejsza wśród freelancerów i początkujących przedsiębiorców. 

Data dodania: 2015-02-18

Wyświetleń: 1565

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Coworking czyli biurko do wynajęcia

To oni w największym stopniu dostrzegają zalety samodzielnej lub wspólnej pracy w wynajętej i specjalnie przygotowanej do tego celu przestrzeni.

Wszystko zaczęło się około 2006 roku w Stanach Zjednoczonych wraz z powstaniem ruchu skupiającego freelancerów pracujących w kawiarniach z dostępem do internetu. Nie wszystkim odpowiadała jednak taka atmosfera, dlatego wielu z nich stworzyło centra coworkingowe, w których warunki pracy były zbliżone do warunków w biurze. Dzięki temu żaden z nich nie musiał wynajmować osobnej przestrzeni, na którą z pewnością nie byłoby go stać.

W Polsce funkcjonuje już ponad 60 takich miejsc, co wskazuje na rosnącą popularność takiego modelu pracy wśród grafików, programistów, tłumaczy, artystów i przedstawicieli innych wolnych zawodów. Dlaczego tak się stało? Pomimo niektórych zalet pracy w domu (np. oszczędności czasu i pieniędzy na dojazdy), freelancerzy zaczęli odkrywać również niedogodności z tym związane. Pracując w domu trudniej się zmotywować lub np. oddzielić obowiązki zawodowe od rodzinnych, nie wspominając o utrudnionej komunikacji z ewentualnymi współpracownikami. W centrum coworkingowym atmosfera pracy jest bardziej twórcza, a częste kontakty z ludźmi pomagają w znajdowaniu efektywnych rozwiązań, nawet jeżeli coworkerzy pracują nad projektami z różnych dziedzin. Łatwiej też skupić się na swoich obowiązkach.

Inną zaletą coworkingu jest także gotowe i odpowiednio przygotowane stanowisko pracy. Coworkerzy oprócz internetu, faksu, telefonu, skanera czy drukarki, mogą korzystać z sali konferencyjnej czy aneksu kuchennego (nie wspominając o recepcji ułatwiającej nadawanie i odbiór przesyłek kurierskich). Wielu właścicieli biur coworkingowych pozwala ponadto na korzystanie z nich także wieczorami i w weekendy.

Zazwyczaj centra coworkingowe oferują możliwość wynajęcia stanowiska pracy na jeden dzień, tydzień lub na miesiąc. Cykliczne opłaty za korzystanie z biura są z reguły niższe niż koszt samodzielnie wynajmowanego lokalu, co sprawia, że coworkingiem zainteresowani są także początkujący przedsiębiorcy i małe firmy. Wychodząc naprzeciw potrzebom tych ostatnich, niektóre centra coworkingowe pozwalają swoim klientom korzystać z ich adresu, co jest udogodnieniem dla firm nieposiadających własnej siedziby.

 

Coworking w Warszawie oferuje od niedawna również Centrum Biznesowe Ogrodowa 58 - Warto zapoznać się z ich ofertą, bo jeszcze przez jakiś czas trwa promocja na coworking.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena