Chrapanie jest zjawiskiem akustycznym powstającym podczas snu, gdy miękkie części gardła środkowego zaczynają wibrować, przy jednoczesnym częściowym zamknięciu górnych dróg oddechowych.

Data dodania: 2015-02-20

Wyświetleń: 1500

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy chrapanie to choroba?

Mięśnie gardła są napięte, gdy nie śpimy, dzięki czemu podczas oddychania nie ma problemu z przepływem powietrza przez drogi oddechowe. Zdarza się jednak, iż w trakcie snu, z różnych powodów, mięśnie gardła i podstawy języka są o wiele słabiej napięte niż w rzeczywistości być powinny. Nieznośne dźwięki powstają w wyniku wibracji podniebienia miękkiego, stykającego się z tylną ścianą gardła lub nasadą języka. Mimo, że od dawna znane są skuteczne sposoby na chrapanie, większość osób z nich nie korzysta i nawet nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji zdrowotnych.

Czynniki sprzyjające
Chrapanie nasila się po wypiciu alkoholu czy też zażyciu niektórych leków, między innymi nasennych, uspokajających czy też antyhistaminowych, gdyż po ich zażyciu mięśnie gardła i podniebienia miękkiego się rozluźniają. Warto więc byłoby sprawdzić, czy akurat te rzeczy są przyczyną chrapania w Twoim przypadku. Kolejnym czynnikiem sprzyjającym chrapaniu jest spanie na wznak. Można więc zastanowić się nad tym, w jakiej pozycji najczęściej śpimy i spróbować zmienić swoje przyzwyczajenia. Pozbycie się nadwagi bardzo często bywa skuteczne w walce z chrapaniem. Jej skutkiem jest bowiem odkładanie się cząsteczek tłuszczu w błonie śluzowej gardła, zwiększających opory w przepływie powietrza przez drogi oddechowe. Obniżenie napięcia mięśniowego podczas snu może być jednak dziedziczne.

Sposoby na chrapanie
Domowe sposoby na chrapanie są zapewne tak samo stare, jak sama przypadłość. Mimo, iż do tej pory nie znaleziono potwierdzenia na to, że gwizdanie jest skuteczne, istnieją zwolennicy tej metody. Bez wątpienia warto wietrzyć sypialnię i dbać o to, by powietrze w niej było nie za suche i nie za wilgotne. Pomocne w walce z chrapaniem mogą być również częste spacery mające na celu dotlenienie organizmu, jak i rzucenie palenia. Nie warto jeść dużych posiłków od razu przed snem - zalecane jest odczekanie trzech godzin przed pójściem do łóżka. Można również zastanowić się, czy nie lepiej byłoby zmienić swoje przyzwyczajenia i spróbować spać na boku, na lekko uniesionej poduszce. 

Sposoby na chrapanie nie ograniczają się jedynie do domowych metod. Gdyby wszystkie wymieniowe wyżej sposoby na chrapanie zawiodły, warto udać się do lekarza i zasięgnąć porady. Warto również przejrzeć strony internetowe ukierunkowane właśnie na ten problem i zastanowić się nad tym, co robić dalej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena