Pierwsze wrażenie jest zwykle decydujące - to, jak zostaniemy odebrani na początku znajomości będzie rzutowało na jej dalszy przebieg. Aby sprawiać dobre wrażenie niezwykle istotna jest akceptacja siebie..

Data dodania: 2008-06-30

Wyświetleń: 3710

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

O tym, jak istotne jest pierwsze wrażenie w kontaktach międzyludzkich prawdopodobnie nie muszę Cię przekonywać. Z pewnością spotkałeś się z sytuacją, w której ktoś sprawił na Tobie fantastyczne wrażenie. Na pewno zdarzyło Ci się również spotkać kogoś, kogo nie lubiłeś po kilku minutach rozmowy.

Wielu autorów książek mówi o tym, w jaki sposób sprawiać dobre wrażenie na swoim rozmówcy. Spróbowałem streścić najważniejsze założenia jedynie w dwóch punktach. Aby sprawić dobre wrażenie na rozmówcy okaż mu zadowolenie i zainteresowanie!

Chciałbym podkreślić tutaj kolejność tych dwóch zachowań, ponieważ nie jest ona przypadkowa. Są to dwa nierozłączne elementy - koniecznie muszą występować razem i w dodatku w dokładnie takiej kolejności: zadowolenie i zainteresowanie!

Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ jeśli będziemy okazywać jedynie zadowolenie ze swojej osoby i z życia w ogóle (poprzez mowę ciała i inne sygnały), możemy zostać odebrani przez innych jako osoby egoistyczne i zarozumiałe. W końcu nikt nie chce zadawać się z narcyzami!

Z drugiej jednak strony, jeśli będziemy okazywać rozmówcy jedynie zainteresowanie jego osobą, zapominając przy tym o zadowoleniu z siebie, może on odebrać nas jako osoby mało atrakcyjne. Owszem, chętnie będzie z nami rozmawiał, ponieważ będzie się przy nas czuł lepiej, jednocześnie jednak nie będzie traktował nas tak naprawdę poważnie.

Z tego w względu, aby komunikować się umiejętnie z innymi należy zawsze pamiętać o okazywaniu rozmówcy dwóch elementów: zadowolenia i zainteresowania. Poprzez zadowolenie komunikujemy innym, że dobrze czujemy się we własnej skórze i jesteśmy atrakcyjni i wartościowi, a poprzez zainteresowanie, że jesteśmy otwarci na innych.

W następnym artykule podam kilka wskazówek, w jaki sposób „posługiwać się” swoim ciałem, żeby okazać innym zadowolenie z siebie i z życia oraz zainteresowanie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena