Na czym powinienem sie skupic, planujac moj czas? Artykul pobudzi Cie do odpowiedzi na pytanie, jakie sa Twoje najglebsze wartosci. Jest to niesamowicie wazne, gdyz od tego, czy je znasz, zalezy cale Twoje zycie.

Data dodania: 2008-12-31

Wyświetleń: 2477

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pewien amerykański profesor miał przeprowadzić na jednym z uniwersytetów wykład dotyczący zarządzania sobą w czasie. Jednak przemówienie poprzedniego prelegenta było tak obszerne, ze profesorowi pozostało tylko 15 minut na realizacje wykładu. Wykład był jednak planowany na półtorej godziny. Czy masz na tyle kreatywna wyobraźnię, żeby postawić siebie w takiej sytuacji? Większość osób na jego miejscu prawdopodobnie zrezygnowałaby z poprowadzenia tego wykładu.

Ów wykładowca wpadł jednak na pewien pomysł. Wziął mianowicie do reki duże, szklane naczynie, które stało na biurku. Następnie włożył do niego kilka dużych kamieni, dosypał worek drobnych kamyczków, worek drobnego piasku, a na koniec wlał do naczynia pełną butelkę wody. Na koniec powiedział krotki komentarz: „Jeśli zrobicie to w odwrotnej kolejności, zabraknie Wam miejsca na kamienie.” Profesor zakończył tymi słowami swój wykład.

Czym są kamienie w Twoim życiu?

Wielu autorów pisze o znaczeniu wartości w rozwoju osobistym. Niektórzy jednak pomijają ten aspekt i nie poświęcają zbyt wiele czasu na jego przemyślenie. Jest to jednak ogromny blad, ponieważ nie znając swoich najgłębszych wartości lub nie poświęcając im zbyt dużej uwagi, może okazać się, ze zabraknie na nie miejsca w naszym życiu.

Jedna z najlepszych metod na określenie swoich wartości jest wyobrażenie sobie siebie, jako osobę bardzo stara, stojąca na łożu śmierci. Spróbuj w tym właśnie momencie wyobrazić sobie siebie w wieku 65 lat. Siedzisz w wygodnym fotelu i analizujesz swoje życie a w myślach pojawiają się przeróżne pytania, które wywołują w Tobie stan zadumania. Czy zrobiłem wszystko to, co chciałem zrobić? Czy bylem dobrym człowiekiem? Czy wniosłem coś do życia innych ludzi? Czy dałem z siebie wszystko? A czego nie zrobiłem? Bo balem się... Albo uważałem, ze mam jeszcze na to czas... Ile czasu straciłem na rzeczy nieważne...

Po takiej refleksji czas na określenie Twoich najgłębszych wartości – weź teraz do reki kartkę i zaprojektuj swoja płytę nagrobkowa. Jakie informacje o Tobie chciałbyś, żeby były na niej zapisane?

Licencja: Creative Commons
0 Ocena