Umiejętność skutecznego poszukiwania pracy jest bardzo pożądana. Niezależnie od pory roku, portale internetowe zapełniają się ofertami pracy. Liczba aplikacji na jedno stanowisko rośnie w zatrważającym tempie. Co zrobić, by pracodawca zwrócił uwagę na Twoje CV? Jeżeli nie wiesz, jak szukać pracy w internecie, ten artykuł jest dla Ciebie.

Data dodania: 2014-12-23

Wyświetleń: 1943

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Złe miłego początki

Co roku, na rynek pracy wchodzą zastępy młodych absolwentów, którzy liczą na umowę o pracę. Na takie osoby często czeka niemiła niespodzianka w postaci wielomiesięcznych poszukiwań i licznych odmów. Pośród przeszkód, jakie stoją na drodze do wymarzonej pracy można wymienić: brak doświadczenia, nieadekwatne kwalifikacje czy zbyt duże oczekiwania finansowe.

 

Trzy, dwa, jeden… szukam

Najczęstszym miejscem poszukiwań ofert pracy jest internet. Wg danych firmy Gemius (http://www.gemius.pl/pl/aktualnosci/2014-07-31/01), już co czwarty polski użytkownik internetu, odwiedza strony poświęcone karierze zawodowej. Jednak poszukiwania pracy zarówno w sposób tradycyjny, jak i internetowy trzeba rozpocząć od napisania odpowiedniego CV i przystosowania go do aktualnych wymogów. Dlatego warto pamiętać o kilku prostych zasadach:

  • CV musi być przejrzyste i czytelne,

  • Zdjęcie powinno mieć format legitymacyjny,

  • CV powinno być dopasowane do oferty pracy,

  • CV powinno być napisane komputerowo na białym tle.

Portale internetowe

Gdy już przygotujesz życiorys zawodowy, zacznij go rozsyłać. Do dyspozycji masz mnóstwo portali, dzięki którym pracodawcy i potencjalni pracownicy mogą się komunikować. Do najpopularniejszych z nich należą: pracuj.pl, gumtree.pl, infopraca.pl. Warto założyć konto i poświęcić czas na codzienne przejrzenie nowych ofert. Niektóre z portali mają opcję subskrypcji newslettera, dzięki czemu nie ominą Cię najciekawsze oferty z wybranej przez Ciebie branży.

 

Portale społecznościowe

Nasze konto społecznościowe to nasz wizerunek w sieci. W dalszym ciągu niewielu z nas zwraca na to uwagę. Pamiętaj, że publikując swoje dane w sieci, przestajesz być anonimowy. Pracodawca z pewnością będzie chciał sprawdzić, z kim spotka się na rozmowie rekrutacyjnej, dlatego warto zadbać o swoje konto na Facebooku, czy Google+. Usuń wszystko to, czego nie chcesz pokazywać swojemu pracodawcy i pochwal się swoimi kwalifikacjami.

Portale społecznościowe możesz wykorzystać również w poszukiwaniu pracy. Warto założyć sobie konto na Linkedln’ie, portalu specjalizującym się w kontaktach zawodowo-biznesowych, gdzie poprzez sieć znajomych, pracodawca może odnaleźć Twoje konto.

Mailowanie

Nie musisz czekać, aż pracodawca wrzuci ofertę do sieci. Wyślij swoje CV i list motywacyjny do działu kadr firmy, którą jesteś zainteresowany. Być może właśnie szukają kogoś z Twoimi kwalifikacjami lub zastanawiają się nad stworzeniem nowego stanowiska pracy.

Widzę Cię!

Poszukiwanie pracy to niełatwa czynność, czasem przedłuża się w nieskończoność. Pamiętaj, że nie Ty jeden stawiasz temu czoła. Warto uzbroić się w cierpliwość i z pełną determinacją poszukać wymarzonej pracy. Jak mówi stare porzekadło: kto szuka, ten znajdzie.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena