„Kuba, wyspa jak wulkan gorąca” – piosenka Janusza Gniatkowskiego, bratnia gospodarka i przedświąteczne transporty cytrusów od dawna nie stanowią już podstaw naszej wiedzy o Kubie. Z czym dzisiaj kojarzy się nam największa spośród karaibskich wysp?

Data dodania: 2014-12-16

Wyświetleń: 5127

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Z czym kojarzy się Kuba?

Na pierwszym miejscu (z zastrzeżeniem, że nie jest to ułożenie hierarchiczne) pozostaje słońce. Klimat i położenie Kuby sprawiają, że stała się jedną z ciekawszych propozycji na egzotyczną podróż – a przepiękne plaże i urozmaicona, obfitująca w interesujące dla nurków miejsca linia brzegowa zachęcają do wyboru Kuby jako miejsca wakacyjnych podróży.

Tym bardziej, że wciąż aktualne pozostają skojarzenia z cytrusami – a także z nieco bardziej „dorosłymi” roślinami. Z liści rosnącego na Kubie tytoniu zwijane są najsłynniejsze na świecie cygara (m.in. Cohiba, Partagas, Montecristo czy Romeo y Julietta), a powszechnie uprawiana trzcina cukrowa dostarcza surowca do produkcji doskonałego, kubańskiego rumu (między innymi Havana Club, Elixid De Cuba i inne).

Obok rumu i cygar powszechnie znana jest muzyka i tańce kubańskie – łączące w sobie tradycje europejskie (zwłaszcza inspiracje hiszpańskie), afrykańskie rytmy oraz latynoską żywiołowość. Rumba, conga, mambo – kubańska muzyka i tańce są energiczne, radosne i pełne spontaniczności. Światową sławę przyniósł Kubie styl son – najlepiej znany z filmu Buena Vista Social Club.

Nie sposób rozmawiać o Kubie nie wspominając o sytuacji politycznej – Rewolucja Kubańska do dzisiaj wpływa na codzienne życie mieszkańców wyspy, a postać Fidela Castro – legendarnego El Comandante – nieustannie rozpala emocje. O ile Kryzys Kubański powoli odchodzi w zapomnienie – o tyle już baza USA w Guantanamo wciąż pojawia się na czołówkach gazet, zazwyczaj w niechlubnym dla Stanów kontekście.

Pewne zdziwienie – zwłaszcza w kontekście wciąż obowiązującego embarga, jakim obłożona jest wyspa – budzi uznawana za najlepszą (lub jedną z najlepszych) na świecie służba zdrowia. Powszechny dostęp do lekarzy, doskonale wyposażone placówki i szereg nowoczesnych programów medycznych – a także „eksport” służby zdrowia (Kuba wysyła do państw trzeciego świata więcej lekarzy, niż wszystkie państwa ONZ łącznie!) to jej cechy charakterystyczne.

Kuba powoli, ale nieustannie otwiera się na świat - a dzięki coraz bardziej dostępnym dla Polaków cenom wyjazdów coraz częściej nasze skojarzenia możemy bezpośrednio skonfrontować z rzeczywistością.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena