Pierwsza wojna światowa została nazwana w ten sposób dopiero po wybuchu II wojny światowej. W obliczu ogromnej tragedii i zła, nie do pojęcia, zaczęto tak ją nazywać, gdy nad światem zapanował pokój.
Od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 trwały działania zbrojne. Daty te wyznaczają ramy pierwszej wojny światowej, która była konfliktem przede wszystkim pomiędzy Ententą, do której należały Wielka Brytania, Francja, Rosja, Japonia, Serbia, Włochy (od 1915), Stany Zjednoczone (od 1917) a Państwami Centralnymi, czyli Austro-Węgrami, Niemcami, Turcją, Bułgarią. Wojna zakończyła się klęską Państw Centralnych, powstaniem w Europie licznych państw narodowych. Jeszcze do 1920 Orlęta Lwowskie uczestniczyły w działaniach zbrojnych. Opis tych zdarzeń można odnaleźć m.in. w Semper Fidelis - Obrona Lwowa w obrazach współczesnych. Dwadzieścia jeden lat później wybuchła druga wojna światowa. Zawarte pokoje, restrykcje wobec państw przegranych, nie uchroniły świata przed wybuchem kolejnej wojny, o wiele bardziej tragicznej w skutkach dla mieszkańców państw, biorących w niej udział.
Pretekstem do rozpoczęcia działań wojennych był zamach na austriackiego arcyksięcia Franciszka Ferdynanda 28 czerwca 1914. Austriacki następca tronu został zastrzelony w Sarajewie w Bośni przez należącego do organizacji Czarna Ręka, serbskiego nacjonalistę - Gawriło Principia. Od razu po tym zabójstwie Niemcy ogłosiły swoje pełne poparcie dla Austrii, która dość szybko wypowiada Serbii wojnę. Francja zapewnia o swoim poparciu Rosję.
Pierwsze starcia wojenne miały miejsce na Pacyfiku i w Afryce. Po nich były kolejne. W 1917 roku do wojny wkraczają Stany Zjednoczone, które opowiadają się za Ententą, wypowiadają wojnę Niemcom. Wydarzenie to miało duże znaczenie, bo właściwie zadecydowało o wyniku I wojny światowej.