Nagrania słowa mówionego zwane książkami audio coraz bardziej wpisują się w krajobraz polskiego rynku wydawniczego. Potencjalny słuchacz ma do wyboru coraz więcej pozycji bestsellerowych jak i niszowych tytułów audio kierowanych do wąskiej grupy odbiorców.

Data dodania: 2009-04-22

Wyświetleń: 2523

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons


8 mitów, z którymi najczęściej mamy do czynienia:
1. Audiobooki są niewygodne, ponieważ wymagają specjalnego sprzętu czy oprogramowania

Dzisiaj odchodzi się już oz zabezpieczeń DRM, które ograniczały swobodę odtwarzania nagrań. Książki audio zapisane są najczęściej w niezwykle popularnym i powszechnie dostępnym formacie MP3, który można przechowywać i odtwarzać na płytach CD, DVD, kartach pamięci, telefonie komórkowym, discmanie, urządzeniu iPod, na komputerze, czy już nawet GPS podczas jady samochodem. Mamy więc do wyboru całą paletę wygodnych nośników, które możemy dostosować do czynności, które wykonujemy słuchając książki audio i dobrać je w zależności od tego czy idziemy na spacer, uprawiamy sport, gotujemy czy jedziemy samochodem.

2. Książki do słuchania są trudno dostępne

Sympatycy książek audio coraz częściej korzystają z książek audio w wersji MP3 do pobrania bezpośrednio na komputer czy urządzenie mobilne (tzw. wersja download). Stwarza to wygodę późniejszego odtwarzania na nośniku, który mamy pod ręką. Dlatego osoby, które nie miały jeszcze styczności z książkami audio, najczęściej sięgają po nie po raz pierwszy za pośrednictwem Internetu. Aby kupić audiobooka, wystarczy kilka kliknięć myszką.

3. Książki audio są drogie

Ten mit upada szczególnie, gdy mówimy o wersjach MP3 do pobrania z Internetu. Takie książki audio nie muszą być fizycznie przechowywane, pakowane i wysyłane. Brak tu również kosztów druku czy tłoczenia płyt. Dlatego e-sklepy oferują ksiązki audio nawet o 30% taniej niż ich odpowiedniki drukowane czy nawet te oferowane w księgarniach na płytach CD.

4. Książki do słuchania mają nienajlepszą jakość

To już nie są lata 80-te kiedy słuchaliśmy kabaretów, opowiadań czy słuchowisk na kasecie magnetofonowej, na której jakość nagrania pozostawiała wiele do życzenia. Oprócz nienajlepszej jakości dźwięku, słuchacze nagrań z tamtych lat nierzadko słuchali przypadkowych chrząknięć czy kaszlnięć, które bynajmniej nie miały służyć mówionej interpretacji słowa pisanego.

Bardziej wymagający słuchacze mogą zapoznać się z najlepszymi polskimi produkcjami audio na stronie internetowej polskiego konkursu „Książka Audio Roku“, na której udostępnione są fragmenty nominowanych i nagradzanych produkcji.
5. Wybór książek audio jest bardzo mały

Liczba polskich produkcji audio sięga już niemal tysiąca tytułów w kilkunastu kategoriach tematycznych, a więc jest już z czego wybierać. Poza standardowymi wydawnictwami audio na poslim rynku dostępne są również ogromne zasoby nagrań Polskiego Radia i Polskiego Związku Niewidomych. Oferta polskich książek audio rośnie bardzo dynamicznie - wzrosła aż trzykrotnie w ciągu 2008 r. Z kolei liczba tytułów angielskojęzycznych przekracza już 50 tysięcy tytułów.
6. Audiobooki mają zastąpić wersje drukowane

Tak jak margaryna nie wyparła masła, tak i książki audio pozostawią miejsce książkom tradycyjnym. Są to po prostu dwa różne formaty, które odpowiadają na inny styl życia oraz czerpania wiedzy, rozrywki, poznawania literatury.
7. Książki audio są dla leniuchów

Nie tylko. Dziś po książki audio sięgają w dużej mierze osoby dynamiczne. To świetny format dla osób zapracowanych, które nie mają okazji zatrzymać się na dłużej i pochylić się nad książką tradycyjną. Takie osoby mogą poznawać ulubioną literaturę podczas joggingu, dojazdów do pracy czy domowych porządków.

Wszystkie pozycje znajdziesz w cyfrowej Księgarni http://e-ksiazka24.pl
Licencja: Creative Commons
2 Ocena