Andrzej Sapkowski i jego seria książek o Wiedźminie, to jedna z kultowych historii, która na stałe wpisała się w popkulturę oraz kanon polskiej powieści fantasy. 

Data dodania: 2022-07-06

Wyświetleń: 288

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Wiedźmin, czyli polski towar eksportowy

Pierwsze opowiadanie „Wiedźmin” zajęło trzecie miejsce w konkursie czasopisma „Fantastyka” w 1986 roku. Wtedy jeszcze sam autor nie wiedział, iż będzie to początek cyklu, a tym bardziej nie mógł przewiedzieć jego sukcesu. Gdyby wtedy ktoś powiedział pisarzowi, że Geralt z Rivii zyska popularność nie tylko w Polsce, ale również za granicą, pewnie by nie uwierzył. 

Kultowa postać w opowiadaniach z najwyższej półki

Trzynaście opowiadań o świecie wiedźmińskim oraz Geralcie z Rivii można znaleźć w dwóch tomach, „Ostatnim życzeniu” oraz „Mieczu przeznaczenia”. W skład tak zwanej sagi o wiedźminie wchodzi natomiast pięć tytułów: „Krew elfów”, „Czas pogardy”, „Chrzest ognia”, „Wieża Jaskółki” oraz „Pani Jeziora”. 

Powieści Andrzeja Sapkowskiego doczekały się kilku wydań oraz wznowień, gdyż seria cieszy się niesłabnącą popularnością. Historia stała się również inspiracją dla komiksów, a także doczekała się ekranizacji filmowej, serialowej oraz gry komputerowej. 

Można nie być fanem fantasy ani książek, ale większość osób na pewno kojarzy polską produkcję filmową oraz serialową, która bazowała na książkach Sapkowskiego. W rolę tytułowego wiedźmina, Geralta z Rivii, wcielił się Michał Żebrowski. Plejada polskich gwiazd, takich jak Zbigniew Zamachowski, Grażyna Wolszczak, Andrzej Chyra, Karolina Gruszka, Anna Dymna, Agata Buzek czy Daniel Olbrychski, nie była w stanie uratować produkcji. Publiczność nie przyjęła jej ciepło, a koszt produkcji zwrócił się tylko w połowie. 

Postać Widźmina zainspirowała do powstania gier oraz serialu

Bodźcem, który na nowo rozpalił serca fanów Sapkowskiego, była gra komputerowa Wiedźmin, wydawana pod międzynarodową nazwą The Witcher. Akcja dzieje się po wydarzeniach opisanych w książkach, a jej głównym bohaterem jest pozbawiony pamięci Geralt z Rivii. Zarys fabuły, który powstał na samym początku prac nad grą, został zaakceptowany przez autora cyklu. Później jednak Andrzej Sapkowski nie brał udziału w przedsięwzięciu, a całą pracę wziął na siebie CD Projekt RED. Mroczny klimat gier oraz konieczność podejmowania moralnych wyborów, szczególnie mocno przypadły do gustu amerykańskim recenzentom. 

Zarówno powieści, jak i gry, przypadły do gustu zagranicznym odbiorcom. Popularność, którą zyskały zachęciła takiego giganta jak Netflix, do zainwestowania w ekranizację książek Andrzeja Sapkowskiego. 20 grudnia 2019 roku na platformę trafił serial, w którym główną rolę zagrał Henry Cavill, doskonale znany z roli Supermana. Warto podkreślić, iż aktorowi zależało na postaci Geralta z Rivii. Jak donoszą media, Henry Cavill jest wielkim fanem cyklu orz gier inspirowanych światem wiedźmińskim. 

Wiedźmin, to jeden z polski towarów eksportowych, z których możemy być dumni. Andrzej Sapkowski zainspirował swoimi utworami wielu artystów. Gry od CD Projekt RED oraz serial Netflixa stały się iskrą, która zachęciła nowe grono osób do sięgnięcia po bestsellerowe powieści. Geralt z Rivii jest bohaterem cosplayów zarówno w Polsce, jak i za granicą. Fani świata wiedźmińskiego chętnie przebierają się za wiedźmina, przywdziewając charakterystyczne białe peruki oraz malując na twarzy blizny. Sukces, jaki odniosła historia stworzona przez polskiego autora pokazuje, że nasi twórcy mają wyobraźnię oraz możliwości, aby podbijać zagraniczne rynki literatury, filmu oraz gier komputerowych. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena