Wielu właścicieli i prezesów firm odczuwa narastającą frustrację, gdy ubiega się w banku o wysoki kredyt, do którego trzeba załączyć i tak już mocno rozbudowaną dokumentację i słyszy, że należy sporządzić biznesplan. Dlaczego to takie ważne?

Data dodania: 2014-10-15

Wyświetleń: 1714

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Biznesplan do banku - dlaczego to takie ważne?

Być może najważniejszy dokument dla analityka

Historyczne dokumenty finansowe są ważne, to nie podlega wątpliwości ani dyskusji, wynika z nich bowiem, jak przedsiębiorstwo funkcjonowało do tej pory, jaką osiągało rentowność i płynność, w jaki sposób finansowało majątek trwały, jak bardzo obciążone jest zobowiązaniami itd. Ważne są również dokumenty dotyczące zabezpieczenia kredytu (najczęściej nieruchomości), ponieważ z nich wynika, jak bardzo atrakcyjny, a przede wszystkim możliwy do ewentualnego zbycia jest dany składnik aktywów. Jednakże nawet najlepiej prosperujące przedsiębiorstwo z najbardziej oczekiwanym przez bank zabezpieczeniem może mieć problem z uzyskaniem wnioskowanego kredytu inwestycyjnego, jeżeli biznesplan dołączony do wniosku będzie sporządzony dla zasady, "byle jak, byle by był".
Aby to zrozumieć, najlepiej będzie wcielić się w rolę inwestora, który ma 1 milion złotych przeznaczony na inwestycję w postaci pożyczki w pewne (niepowiązane z tym inwestorem) przedsiębiorstwo produkujące opony rowerowe, które zainwestuje te środki na budowę hali produkcyjnej. Tenże inwestor dostaje dokumenty firmy A i firmy B. Firma A przedstawia dokumenty, z których wynika, że osiąga rentowność netto na poziomie 13%, płynność bieżącą na poziomie 1,5, że nie posiada żadnych zobowiązań, że proponuje jako zabezpieczenie ową halę i prywatny dom właściciela oraz że planuje budowę bliżej nieokreślonej hali produkującej nie wiadomo co. Z tych dokumentów nie wiemy również, jaki efekt ekonomiczny przyniesie dana budowa. 

Z dokumentów przedstawionych przez przedsiębiorstwo B dowiadujemy się, że osiąga rentowność na poziomie 6%, płynność bieżącą na poziomie 0,5, że jego zobowiązania stanowią 50% aktywów i że jako zabezpieczenie proponuje ową halę. Dowiadujemy się również, że hala będzie zlokalizowana na przedmieściach miasta X liczącego 300 000 mieszkańców, jej powierzchnia wyniesie 2 000 m.kw., będzie posiadała wydzieloną część biurowo-socjalną, a przed nią będzie parking na 20 samochodów oraz plac manewrowy dla samochodów ciężarowych. Dowiadujemy się również, że w hali będzie produkowane innowacyjne oświetlenie rowerowe spełniające normy europejskie i zalecenia policji oraz że B będzie jedynym producentem takiego oświetlenia w Polsce. Ponadto firma B informuje nas, że przeprowadziła już rozmowy z odbiorcami swoich opon i dysponuje listami intencyjnymi, z których wynika, że są oni zainteresowani zakupem oświetlenia, a ponadto pozyska nowych pięciu odbiorców z Czech i Słowacji. Wiemy również, że inwestycja "podniesie" rentowność netto do 15% i płynność bieżącą do 1,2, a zyski w pierwszym roku po realizacji inwestycji wzrosną dwukrotnie.
Komu pożyczą Państwo swój milion złotych?

Biznesplan ważny także dla właścicieli przedsiębiorstwa

Wiemy już, że biznesplan nie jest po to, żeby utrudnić Państwu życie, ale jest dokumentem, z którego można pozyskać wiele ważnych informacji dotyczących przedsiębiorstwa oraz planowanej inwestycji. Jest to również ważny dokument dla samego przedsiębiorstwa, bowiem stworzenie biznesplanu wymaga od jego zarządu i/lub właścicieli pozyskania i wprowadzenia wielu kluczowych informacji, z których następnie mogą wyciągnąć wnioski, czy planowane przez nich przedsięwzięcie jest w ogóle opłacalne i czy ma ekonomiczny sens. Jeżeli nie - biznesplan daje wskazówki, gdzie szukać rozwiązań jeszcze na etapie przygotowawczym, zanim zostaną poniesione nakłady inwestycyjne.

Jestem przekonany, co dalej?

Internet dysponuje wzorami biznesplanów, na podstawie których można stworzyć swój biznesplan; istnieją również na rynku księgarskim poradniki, dotyczące pisania biznesplanów. Pisanie biznesplanu samodzielnie ma jednak swoje wady. Pierwszą, podstawową, jest czas, którego przedsiębiorcy mają zawsze za mało, a stworzenie biznesplanu zajmuje fachowcowi mniej więcej 40 godzin. Drugim jest część obliczeniowa biznesplanu, która nie jest łatwa do skonstruowania - wymaga posiadania wiedzy finansowej na poziomie wyższych studiów oraz co najmniej dobrej znajomości Excela lub jednego z płatnych programów do analiz finansowych. Interpretacja wyników również nie jest prostym zadaniem i napisanie jej w oparciu o internetowe źródła zajmie mnóstwo cennego czasu.
W zamian można skorzystać z usług profesjonalnej firmy consultingowej, których na rynku wiele i które dysponują wiedzą oraz doświadczeniem w tworzeniu biznesplanów.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena