Zakładanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez internet? Wiele z nas na pewno do tej pory nie słyszało, że jest taka możliwość. Niektórym jednak pewnie „obiło się coś o uszy”, ale do końca nie wierzyli, że jest to możliwe. Pada pytanie: „ jak to zrobić?”.

Data dodania: 2014-08-24

Wyświetleń: 1157

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

S24 - Elektroniczna rejestracja spółki
Zakładanie spółki niejednokrotnie było drogą przez mękę. Od zawsze wiązało się z wielkimi „podróżami” od jednego urzędu do drugiego, między jednym a drugi pokojem oraz pomiędzy wieloma okienkami przyjęć.
 
Wprowadzona 1 stycznia 2012 r. roku do Kodeksu Spółek Handlowych ustawa daje możliwość założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez internet. Rozwiązanie to w znacznym stopniu ułatwia procedurę związaną z rejestracją spółki. Przyspiesza również rozpoczęcie działalności gospodarczej.
 
Możliwa jest rejestracja spółki przez internet tzw. spółka S24. Pozwala ona na zaoszczędzenie pieniędzy przeznaczonych na pokrycie kosztów notarialnych.
 
Nazwa „spółka s24” wskazuje na to, że spółka w takiej formie musi być założona w ciągu 24 godzin. Elektronicznej rejestracji dokonać należy poprzez system teleinformatyczny. Znajdziemy tam wszystkie potrzebne, gotowe formularze.
 
Pierwszą konieczną czynnością jest założenie własnego konta na portalu Ministerstwa Sprawiedliwości.
 
Należy podać tam swoje dane: imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, PESEL, adres e-mail, serię i numer dowodu tożsamości oraz organ wydający.
 
Rejestrując konto na firmę wymagane jest również wprowadzenie NIP-u oraz REGON-u przedsiębiorcy.
 
Kolejnym krokiem jaki musimy wykonać po zarejestrowaniu się i zalogowaniu na własne konto jest wypełnienie formularza umowy.
Wypełniony formularz umowy należy opatrzyć podpisem elektronicznym (podpis ten składany jest przez podanie nazwy użytkowników i haseł do systemu).
 
Wszelkie potrzebne dokumenty (np. wniosek, umowa spółki, lista wspólników, oświadczenie o wniesieniu wkładów) tworzone są przez wnioskodawcę bezpośrednio w systemie teleinformatycznym i przesyłane stamtąd właściwemu sądowi.
 
Za dzień podpisania umowy uważa się ten, w którym do systemu teleinformatycznego wprowadzone zostają wszystkie konieczne dane oraz następuje opatrzenie jej podpisem elektronicznym. Od tej chwili w umowie nie można dokonać żadnych zmian.
 
Zawarcie umowy spółki S24 rejestrowanej w systemie teleinformatycznym dokonywane jest bez udziału notariusza. Zaoszczędzamy wówczas na opłacie notarialnej.
 
Warto tutaj jednak przypomnieć o obowiązku zapłaty podatku od czynności prawnych. Płatnikiem podatku jest sama spółka. Łatwo jest przeoczyć ten obowiązek i narazić się na odpowiedzialność karną skarbową.
 
Dodatkowym plusem przy zakładaniu elektronicznej spółki S24 jest to, że istnieje wydłużony termin wniesienia wkładów na pokrycie udziałów nowo zawiązanej spółki. Wynosi on 7 dni od wpisu spółki do rejestru (następuje on w ciągu 24 godzin od złożenia wniosku).
Należy pamiętać, iż wkładem wniesionym przez wspólników do spółki mogą być tylko i wyłącznie wkłady pieniężne.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena