Dobry alkohol i często nierozerwalnie połączone z nim wyjątkowe sytuacje potrzebują równie godnej otoczki wokół siebie. Uzupełnienie zastawy stołowej o szkło do alkoholu wydaje się być błahe, lecz czy tak rzeczywiście jest? Czy kieliszki do wina mogą i potrafią jeszcze czymś nas zaskoczyć?

Data dodania: 2014-07-27

Wyświetleń: 1224

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Różnic pomiędzy białym a czerwonym winem jest wiele. Od koloru winogrona, z jakiego się je uzyskuje, przez sposób fermentacji, aż do potraw, do jakich się je spożywa. Na tym jednak nie koniec – ostatnim etapem i jednocześnie różnicą, jest nalanie tego szlachetnego trunku do naczynia, z którego będzie konsumowane, a i tutaj widoczne są duże rozbieżności.

 

Kieliszki do wina białego przybierają kształt tulipana, zwężając się ku górze, mając zbliżony przekrój do wałka. Są przy tym zazwyczaj wyższe. Aromat, unoszący się podczas picia wina jest wyczuwalny dzięki krawędziom, której takie wyprofilowanie pozwala utrzymać jej głębie.

 

Natomiast smakiem napoju pozyskanego z czerwonych winogron powinniśmy cieszyć się z mniejszych kieliszków, o bardziej pękatej czaszy, mających krótszą nóżkę, zaś przekrojem przypominającym kulę. Taka budowa daje większą powierzchnię kontaktu powietrza z alkoholem, co znacząco wpływa na walory smakowe wina.

 

Naczynia te charakteryzuje również cienkie, przezroczyste szkło, z którego jest wytworzone. Pozwala to między innymi na ogrzanie dłonią wina i podziwiania jego barwy, gdyż prawdziwy koneser zadowala tym sędziwym alkoholem nie tylko zmysł smaku.

 

Czy tak sztywne reguły sprawiają, że brak im oryginalności?

 

Wbrew obiegowej opinii, pomimo jasno określonych funkcji i kształtu, kieliszki mogą się od siebie znacznie różnić. Rozchylające się, bądź też mocniej zwężane krawędzie, wyrafinowane ozdobniki, wyszukane artystyczne kształty, a nawet wysokość nóżki lub w wyjątkowych przypadkach – odmienna kolorystyka sprawia, że możemy urozmaicić picie cenionego przez wielu trunku.

 

Tak jak z rodzajami win, tak i z naczyniami do nich przeznaczonymi warto dobrać je do własnych upodobań, zastaw stołowych, a wręcz do określonych okazji albo charakteru spożywającego.

 

W ten sposób możemy łączyć je z wystrojem na stole – serwetkami, kwiatami, talerzami, a nawet dopasować do rodzaju zaproszonych do domu gości.

 

Każdy szczegół wyraża ekspresję. Tym samym odchodząc od utartych schematów człowiek wyraża siebie, a może tu uczynić nawet na płaszczyźnie, o której wiele osób nawet istnieniu się nie spodziewała. Dobry alkohol w połączeniu z efektownym szkłem wpływa na klimat towarzyszący jego spożywaniu. Do ukoronowania tej idealnej kompozycji potrzebny jest tylko odpowiedni kompan, z którym będzie można zachwycać się smakiem, oraz aromatem wina.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena