Ubezpieczenie OC to obowiązkowa polisa dla wszystkich posiadaczy samochodów, zaś  jej cena jest inna niemal dla każdego kierowcy. Podobnie jest w przypadku nieobowiązkowego ubezpieczenia AC. Sprawdź, od czego to zależy wysokość Twoich stawek.

Data dodania: 2014-07-10

Wyświetleń: 1341

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Od czego zależą zniżki w ubezpieczeniu OC i AC pojazdu?

Znajomy zapłacił dużo mniej za ubezpieczenie samochodu, choć ma auto tej samej marki. Jak to możliwe? Istnieje kilka czynników, które agent ubezpieczeniowy bierze pod uwagę podczas ustalania wysokości składki danej polisy. Na ich podstawie ocenia się skalę ryzyka wystąpienia szkody u danego kierowcy. Zanim udamy się do towarzystwa ubezpieczeniowego z zamiarem wykupienia lub przedłużenia polisy, warto dowiedzieć się w jaki sposób obliczana jest jej składka.

Wiek, miejsce zamieszkania i stan cywilny ubezpieczonego

Bardzo ważne informacje przy ustalaniu wysokości składki ubezpieczenia samochodowego to wiek, miejsce zamieszkania, data uzyskania prawa jazdy, stan cywilny ubezpieczanego oraz  fakt posiadania dzieci. Osoby młode, które dopiero niedawno zdały egzamin na prawo jazdy, za polisę zapłacą dużo więcej od dojrzałego, doświadczonego kierowcy. Wyższą składkę zapłacą również osoby zamieszkujące duże miasta, mniejszą osoby z niewielkich miejscowości i wsi. W dużej aglomeracji jest większy ruch uliczny, a co za tym idzie – większe jest również prawdopodobieństwo kolizji. Jeśli właściciel auta posiada rodzinę, fakt ten  zadziała na jego korzyść. Badania dowodzą bowiem, że osoby podróżujące z dziećmi jeżdżą wolniej i ostrożniej od singli.

Rodzaj auta

Ważne jest przede wszystkim to, jaki samochód chcemy ubezpieczyć. To właśnie dlatego w internetowym kalkulatorze OC należy wpisać markę i model samochodu. Przykładowo właściciele aut sportowych zapłacą wyższą składkę OC od właścicieli klasycznych aut osobowych. Auta sportowe, a dokładniej sposób ich prowadzenia, niesie ze sobą większe ryzyko wypadku, a co za tym idzie, istnieje większe ryzyko, że towarzystwo ubezpieczeniowe będzie musiało wypłacić kierowcy odszkodowanie. Za ubezpieczenie Autocasco mniej zapłacą właściciele popularnych marek takich jak Skoda, Fiat czy też Opel, a więcej ci, którzy posiadają samochody z wyższej półki, m.in. BMW, Audi,  Porsche czy Mercedes. Dlaczego? Otóż w razie wypadku koszty naprawy oraz samych części do tych aut będą dużo wyższe. Więcej za polisę Autocasco mogą zapłacić także właściciele m.in. takich modeli jak Volswagen Golf, Volswagen Passat, Toyota Corolla, Honda Civic, Audi A4, Audi A6 czy Audi A3. Według danych Komendy Głównej Policji to jedne z najczęściej kradzionych samochodów. . Nie bez znaczenia jest również stan pojazdu oraz jego wiek. Posiadacze samochodów nowych i kilkuletnich, a także tych, które cechują się dobrymi parametrami, mogą liczyć na zniżkę w cenie polisy.

Płeć

Jeszcze do niedawna na wysokość składki ubezpieczenia samochodowego miała wpływ płeć kierowcy. Kobiety, jako że według badań statystycznych jeżdżą ostrożniej od mężczyzn i rzadziej powodują kolizje, płaciły niższą składkę. Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł jednak, że stosowanie takich procedur dyskryminuje mężczyzn i od grudnia 2012 kobiety nie uzyskują już zniżek przy zakupie polisy OC.

Dotychczasowy  przebieg ubezpieczenia

Istotnym czynnikiem wpływającym na wysokość polisy komunikacyjnej OC jest także dotychczasowy przebieg ubezpieczenia. Osoby mające na swoim koncie kilka kolizji, mogą zapłacić za ubezpieczenie nawet dwa razy więcej od kierowców, którzy nie spowodowali jeszcze żadnego wypadku. To samo dotyczy ubezpieczenia AC – szkody z poprzedniej polisy automatycznie podwyższają cenę składki.

Choć parametry wypływające na wysokość ubezpieczeń komunikacyjnych są niemal u każdego ubezpieczyciela takie same, to procent o jaki zostanie podwyższona bądź obniżona cena polisy może się znacznie różnić. Dlatego też przed wizytą w towarzystwie ubezpieczeniowym warto samodzielnie obliczyć składkę. Pomoże nam w tym internetowy kalkulator OC i AC (zobacz np.: www.libertydirect.pl/kalkulator-OC-AC).

Licencja: Creative Commons
0 Ocena