Szyfrowanie to gra liczb, więc można by pomyśleć, że wraz z zaprzęgnięciem potężnej mocy komputerów jesteśmy w stanie złamać każdy kod. Prawda? Te 6 przykładów pokazuje, że wcale tak nie jest.

Data dodania: 2014-06-10

Wyświetleń: 2183

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Chaoszyfr

Włączony do tomu wspomnień o Jamesie Joyce'ie (słynącym ze skomplikowanej prozy) „Ciche lata” przez autora, J.F. Byrne'a pozostaje zagadką do dziś. Nie bez powodu – do jego złamania potrzebne jest urządzenie, nazwane właśnie Chaoszyfrem, a tylko 3 osoby znają działanie urządzenia. Oferowana przez twórcę nagroda w wysokości 5 tys. funtów nadal czeka.

 

Dorabella

Znajdujący się w liście fana szyfrów Edwarda Elgara do koleżanki Dory Penny ciąg liter i znaków do dzisiaj pozostał bez rozwiązania, nie wiadomo nawet czy jest tekstem, czy też zapisem nutowym.

 

Kod Zodiaka

Wysyłany przez okrutnego mordercę ukrywającego się pod pseudonimem „Zodiak” kod został złamany, jednak ciąg cyfr z tzw. listu 340, wysłany do dziennika z San Francisco w 1969 nadal pozostaje bez odpowiedzi. Niestety, do dziś nie potwierdzono w sposób ostateczny tożsamości mordercy, więc szansa na złamanie kodu pozostaje nikła.

 

Kryptos

Tym bardziej irytujący, że pozostający do publicznego wglądu. A dokładniej na rzeźbie stojącej przed siedzibą CIA w Langley stworzony przez Jima Salbona w 1990 trzyczęściowy szyfr pozostaje w jednej trzeciej nierozwiązany. Nie dali sobie z nim rady nawet spece z pobliskiego budynku.

 

Tamun Shud

Jedna z najbardziej tajemniczych spraw kryminalnych w historii, sprawa zaczyna się od ciała mężczyzny, znalezionego na australijskiej plaży. Nieznana przyczyna śmierci, dziwny ubiór i brak identyfikacji posłała w 1948 policję na poszukiwania, zakończone znalezieniem walizki na pobliskim dworcu. Wewnątrz znaleziono spodnie z ukryta kieszenią, w której znajdowała się strona z książki „Rubajat” z zapisanym słowem „Tamun Shud”. Egzemplarz tego białego kruka znaleziono w porzuconym samochodzie, a obok brakującej strony znajdował się ciąg niezrozumiałych liter. Co oznaczają? Nie wiadomo.

 

Kody Beale'a

3, nieludzko skomplikowane, zestawy szyfrowanych wiadomości, na których bogacz Thomas Jefferson Beale zapisał miejsce ukrycia swojego skarbu. Jego wartość? Bagatela – 40 milionów dolarów w srebrze, złocie i kamieniach szlachetnych. Jeśli masz w sobie żyłkę do łamania zamków, wyważania zamkniętych drzwi i poszukiwania odpowiedzi, spróbuj go złamać, nagroda nadal czeka.

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena