Jaki korek wybrać do zamknięcia butelki z winem? Czy wiesz, czym różnią się poszczególne ich rodzaje i w jakich sytuacjach należy ich używać? A może stosujesz cały czas zakrętki? Dowiedz się, dlaczego nie warto.

Data dodania: 2014-05-16

Wyświetleń: 1946

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Korek – prosty, ale nie zawsze

Jaki korek wybrać do zamknięcia butelki z winem? Czy wiesz, czym różnią się poszczególne ich rodzaje i w jakich sytuacjach należy ich używać? A może stosujesz cały czas zakrętki? Dowiedz się, dlaczego nie warto.

Po co korkować wino?

Korki to jedne z najważniejszych akcesoriów winiarskich i jest kilka argumentów, które przemawiają za tym, aby wino korkować. W porównaniu z zakrętkami, korki wyglądają profesjonalnie, są trwalsze. Zakorkowana butelka pozwala na przeprowadzenie dojrzewania także w pozycji poziomej, a dobry korek nadaje się także do zamykania win musujących. Korki doskonale chronią zawartość butelki przed zanieczyszczeniami i drobnoustrojami.

Jak korkować wino?

Podstawowa uwaga: korki są jednorazowe. Raz wyjęty korkociągiem, nie nadaje się do ponownego wykorzystania. Rada praktyczna: korek jest zawsze odrobinę szerszy niż otwór w szyjce butelki. Żeby łatwiej można go było umieścić na miejscu, należy zanurzyć go na pół minuty we wrzątku. Pamiętać jednak należy, że przetrzymanie go we wodzie dłużej, spowoduje, że korek odkształci się pod naciskiem korkownicy.

Jakiego korka użyć?

Korek aglomerowany, wykonywany z prasowanych okruszków korka naturalnego jest tańszy od korka litego. Stosuje się go do zamykania win młodych, dojrzewających szybko. W praktyce nie należy nim zamykać butelek, które mają leżakować dłużej niż dwa lata. Korkiem aglomerowanym można zamykać frizzante, czyli wina lekko musujące.

Korek sandwich to rdzeń z korka aglomerowanego, zamknięty z obu stron krążkami korka litego. Dzięki takiej konstrukcji jest trwały i wytrzymały. Nadaje się do korkowania miodów i win wszystkich typów, w tym również win musujących. O ile jednak korek aglomerowany można (choć nie ma to większego sensu) zamknąć po prostu ręką, o tyle do korków sandwich niezbędna jest korkownica.

Korek aglomerowany stożkowy nie jest często spotykanym typem korka. Ma kształt, dzięki któremu łatwiej jest go umieścić w szyjce butelki, ale i tak wymaga użycia korkownicy. Jeśli szukasz alternatywnego rozwiązania, w którym kształt korka będzie korzystniejszy, a użycie korkownicy opcjonalne, wybierz korek aglomerowany ścięty.

Korek lity pierwszej lub drugiej klasy

Korki tego typu wykonywane są z litego fragmentu kory. Są to najtrwalsze korki, których używa się do zamykania butelek z winami przeznaczonymi do długiego leżakowania (10 lat). Korki drugiej klasy są nieco niższej jakości niż te pierwszej klasy, ale i tak można ich używać praktycznie zamiennie. Nie trzeba wiele, aby domyślić się, że wadą tego korka będzie dość wysoka cena.

Korek grzybek

Grzybki zakończone są szerszym krążkiem ułatwiającym odkorkowanie butelki. Ten typ korka może być wykonany z jednego lub kilku materiałów i można go w zasadzie używać wielokrotnie, o ile cały czas gwarantuje szczelność i nie stał się jeszcze zbyt kruchy. Najczęściej grzybki wykonuje się z tworzyw sztucznych, ale są także grzybki aglomerowane. Grzybkami zamyka się wszystkie możliwe trunki: nie tylko wina każdego typu, ale także nalewki oraz miody i wermuty. Warunkiem jest tylko zachowanie prawidłowych zasad higienicznych. Kolejnym plusem grzybków jest fakt, że nie wymagają one użycia korkownicy.

Niech strzelą korki!

Prawidłowe zakorkowanie butelki gwarantuje zachowanie pełni smaku i długiej świeżości każdego trunku. Oczywiście wiele zależy tutaj od jakości samego korka. Nie należy używać korków połamanych, uszkodzonych, przedziurawionych – każda wada korka może się negatywnie odbić na smaku wina. Używając korków, trzeba zadbać o odpowiednią czystość – porowata powierzchnia korka może stać się siedliskiem mikroorganizmów, które zniszczą szybko efekt Twojej wytężonej pracy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena