Warunki panujące w organizacji muszą być bowiem dostosowane do prawnych wymogów oraz potrzeb pracowników, które wynikają przede wszystkim ze specyfiki danej branży. Czynników wpływających na jakość środowiska pracy jest jednak bardzo wiele, dlatego niezbędne są regularne kontrole mające na celu określić czy rzeczywiście jest ona zgodna z obowiązującymi normami.
Przede wszystkim należy zaznaczyć, iż to pracodawca jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo oraz higienę w danym przedsiębiorstwie. Co więcej, jego obowiązkiem jest zapewnienie pracownikom odpowiednich warunków pracy przy wykorzystaniu dostępnych rozwiązań technologicznych. Musi mieć on jednak na uwadze stopień szkodliwość konkretnych materiałów i procesów technologicznych dla stanu zdrowia pracowników oraz podjąć odpowiednie działania o charakterze profilaktycznym, które pomogą im zapobiegać. W związku z czym niezwykle istotną rolę odgrywa przeprowadzanie regularnych pomiarów środowiskowych w miejscu pracy.
Zasadniczą ideą pomiarów środowiskowych jest ograniczenie do minimum narażenia zawodowego. Mają one na celu pomóc w ocenie poziomu ryzyka zawodowego oraz określeniu skuteczności zastosowanych rozwiązań technicznych. Pracodawca jest zobowiązany, aby w terminie do 30 dni od momentu rozpoczęcia działalności, wykonać pomiary środowiskowe. Są one powtarzane każdorazowo w przypadku zmian technologicznych w przedsiębiorstwie.
Badania środowiskowe przeprowadzane są przez akredytowane laboratoria w zakresie konkretnych czynników. W ich trakcie mierzony jest poziom stężenia i natężenia takich czynników jak czynniki chemiczne, pyły, hałas, drgania oddziałujące na organizm ludzki, mikroklimat, promieniowanie optyczne i laserowe, a także pole promieniowania elektromagnetycznego. Częstotliwość wykonywania badań środowiskowych jest zależna od stężenia szkodliwego czynnika. W przypadku, gdy mieści się on między 0,1 a 0,5 wartości najwyższego dopuszczalnego stężenia (NDS), pomiarów należy dokonywać przynajmniej raz na dwa lata. Im te wartości wyższe, tym pomiary muszą być przeprowadzane częściej.