Nasze codzienne życie opiera się na relacjach z innymi ludźmi i ciężko byłoby cokolwiek zrobić, nie komunikując się z nikim. Wszędzie, w przyjaźni, biznesie, rodzinie, jakiejkolwiek grze zespołowej, załatwianiu wszelkich formalności itd. potrzebna jest umiejętność porozumiewania się z innymi. Jednak warto zwrócić uwagę na pewien aspekt.

Data dodania: 2014-05-05

Wyświetleń: 1184

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Dbaj o prosty przekaz

To, że jako ludzie potrafimy mówić, nie oznacza od razu, że nasz przekaz jest zrozumiały dla naszego rozmówcy. Jest wiele czynników, na które warto zwrócić uwagę przy komunikacji z innym człowiekiem jednak jeden z nich jest tym, który moim zdaniem jest najważniejszy.

Przekaz musi być prosty i zrozumiały.

Kiedy piszę, że przekaz ma być prosty i zrozumiały nie mam na myśli prymitywizmu bądź jakiejś ignorancji dla języka. Chodzi o nieco inne podejście. Rzecz w tym, że ludzie lubią w życiu wszystko komplikować i nie inaczej sprawa ma się z komunikacją.

Zdarzyło się Tobie oglądać coś, czytać bądź spotkać jakąś osobę i w każdym z tych przypadków spotkałeś się z treścią, która brzmiała ładnie, spójnie i pięknie jednak nic z tego nie zrozumiałeś? Czy oznacza to, że z Tobą jest coś nie w porządku? Skądże. Problem tkwi gdzie indziej. To Twój rozmówca, osoba, która przekazuje treść, nie zadbała o jasność przekazu. Ludzie tacy zazwyczaj nie biorą pod uwagę faktu, że jeśli coś jest dla nich zrozumiałe niekoniecznie musi być takie dla wszystkich. Osobiście mam takie własne porzekadło:

Mówienie mądrze nie oznacza używania podczas rozmowy miliona niby mądrych słów. Mówienie mądrze oznacza przede wszystkim posiadanie pojęcia o tym, o czym się mówi i przedstawienie tego w sposób zrozumiały dla rozmówcy”.

Weźmy taki przykład. Ktoś operuje fachową wiedzą na jakiś temat i do zgromadzonych ludzi mówi tylko i wyłącznie specjalistycznym językiem dla jego dziedziny. Jeśli jest to spotkanie osób związanych z ową dziedziną, to wszystko jest w porządku. Natomiast chcąc dotrzeć z tą samą wiedzą do szerszego grona odbiorców i wyjść poza własny krąg trzeba tak dopasować treść, żeby była zrozumiała dla wszystkich. W innym przypadku taki osobnik skazuje się na porażkę. Co z tego, że operuje wyświechtanym słownictwem, jeśli nikt go nie rozumie? Niestety, wiele jest takich osób, które myślą, że jak tylko używać będą specjalistycznych i niezrozumiałych słów, a inni ich nie rozumieją, to ci inni zazwyczaj są „głupi”. Sami wpędzają się dzięki temu w ślepy zaułek. Mądry człowiek pomyśli i zadba o odpowiedni przekaz, który dostosuje do rozmówcy.

Powyższy przykład tylko zobrazował, co mam na myśli. Odpowiedni przekaz warto stosować w każdej sytuacji. Nieważne czy rozmawia się z partnerką lub partnerem, wspólnikiem biznesowym, z rodziną, panią w sklepie itd. to w każdym z tych przypadków dobrze byłoby zadbać o przekaz, który będzie klarowny. Komplikowanie wszystkiego przyniesie więcej komplikacji. Uproszczenie przyniesie jasność. Chcąc być zrozumianym, należy w pierwszej kolejności zadbać o to, żeby inni Cię zrozumieli.

Dbaj o własny przekaz.

Jeśli jesteś osobą, która świetnie się komunikuje to rewelacja! Szczere gratulacje. Zapewne przyznasz, że warto nad tym popracować. Natomiast, kiedy występują braki w komunikacji, nie musisz się martwić. Wszystko da się nadrobić i zrobić jak należy. Nie martw się też, jeśli ktoś do Ciebie coś mówi, a Ty nie rozumiesz z tego zbyt wiele. Jak wspomniałem, zazwyczaj może być to spowodowane tym, że Twój rozmówca sam się podnieca swoją „piękną przemową” nie za bardzo przejmując się tym czy jego przekaz dociera do Ciebie, czy też nie. To zaślepienie, więc się nie przejmuj. To z nim najwidoczniej jest coś nie tak ;)

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena