Popularność prezentacji multimedialnych jest uzasadniona- każdy, kto występuje publicznie chce być zapamiętany, ponadto prezentacja to tez pomoc dla przemawiającego. W końcu w wystąpieniu pomagają chociażby słowa kluczowe, zawarte w prezentacji. Nie ma więc obaw, że referent zapomni treści, o których ma mówić. Jak wygląda idealna prezentacja multimedialna? Nie może być za długa, ale też nie za krótka. Kolorowa? Z tym też nie należy przesadzać. Przygotowanie prezentacji wydaje się banalne, mimo to wiele osób popełnia błędy przy jej tworzeniu.
Dokładny plan
Zanim włączymy komputer, pomyślmy jak ma wyglądać nasza prezentacja. Powinniśmy wziąć pod uwagę osoby, które będą odbiorcami naszego wystąpienia. Zupełnie inaczej będziemy prezentować treści uczniom w klasie, a inaczej profesorom podczas konferencji naukowej. Warunek jest jeden: swoim wystąpieniem nie możemy nikogo zanudzić. Weźmy kartkę papieru i w dowolnej formie zapiszmy plan naszego wystąpienia. W formie mapy myśli możemy zanotować najważniejsze informacje. Prezentacja ma być nie tylko atrakcyjna w odbiorze- dla nas ma być przede wszystkim pomocna w przemówieniu. Dlatego też warto się zastanowić, czy bardziej pomogą nam obrazki czy może słowa kluczowe? Najlepiej, jeśli nie zabraknie zarówno zdjęć jak i pojedynczych haseł. Plan warto zrobić z wielu powodów: będziemy doskonale przygotowani do wystąpienia, a przyjmując taką właśnie postawę unikniemy niepotrzebnych wpadek.
Co może zepsuć wystąpienie?
Prezentacja to połowa sukcesu, druga część zależy od tego, w jaki sposób będziemy przemawiać. Chcąc sprawić dobre wrażenie, nie powinniśmy czytać z kartki- to może zepsuć nawet najlepszą prezentację. Słuchacze czują się wtedy lekceważeni, a przedstawiający jest jeszcze bardziej zestresowany. W prezentacji multimedialnej unikajmy animacji, nie wstawiajmy clipartów i nieczytelnych czcionek. Nie przesadzajmy też z długością wystąpienia- optymalnie, na każdy prezentowany slajd powinniśmy poświęcić minutę.
Efektywna prezentacja
Wstęp i zakończenie są najważniejsze. W prezentacji multimedialnej pierwszy slajd ma ogromne znaczenie, ponieważ to on wprowadza słuchaczy w temat. Zakończenie pozostawia ślad w umysłach publiczności, dlatego powinno być dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Nie znaczy to, że pozostała zawartość nie jest istotna. Tworząc slajdy powinniśmy zadbać o to, aby były przejrzyste: dodawajmy zdjęcia, diagramy oraz wykresy typu smart-art. . Pamiętajmy też o kluczowych dla tematu hasłach. Takie elementy sprawią, że prezentacja będzie czytelna. Chcąc sprawić jak najlepsze wrażenie na słuchaczach, możemy zakończyć wystąpienie np. konkursem z mini nagrodami.