Formatowanie tekstów nie jest, wbrew pozorom, zadaniem łatwym. Szczególne problemy sprawia tam, gdzie szczegóły decydują o tym, jak zostanie odebrana nasza praca. Jednym z pierwszych sprawdzianów naszych umiejętności będą prace magisterskie.

Data dodania: 2013-08-16

Wyświetleń: 1813

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na temat wyboru właściwej czcionki można pisać bardzo długie poradniki, jednak kilka najważniejszych zasad zbiorę w tym krótkim artykule, mając nadzieję, że przydadzą się Wam w Waszej pracy.

1. Duże partie tekstu, a taką jest bez wątpienia praca magisterska, należy pisać czcionkami szeryfowymi, zwanymi również gotykiem. Najbardziej znanym krojem tego rodzaju jest Times. Zresztą jest to najbardziej zalecana czcionka z kilku powodów. Poza czytelnością i estetyką ważne jest, iż czcionka ta ma swoje dobre odpowiedniki także w systemach operacyjnych innych niż Windows, a więc edycja dokumentów jest zawsze prosta. Należy unikać tekstów pisanych Arialem, ponieważ długi tekst pisany bezszeryfowymi czcionkami czyta się fatalnie.

2. Wielkość czcionki należy ustalić na 12 punktów, chyba że uczelnia ma w tej kwestii inne wymagania. Wygodna wielkość do czytania, jednocześnie jest ekonomiczna, ponieważ pozwala na oszczędne zużycie papieru. Wydaje Ci się, że to drobiazg? Otóż nie. Zbyt mała czcionka może być wzięta za wyraz braku szacunku, natomiast zbyt duża sprawia wrażenie, że nie masz o czym pisać, więc nadrabiasz ilość wielkością liter.

3. Nie używaj własnych formatów do akcentowania fragmentów tekstu. Dopuszczalna w artykułach nieformalnych kursywa przy wtrąceniach łacińskich (nota bene, per se, sensu stricte itp.) nie powinna być używana w formalnych dokumentach. Wyjątkiem są tutaj łacińskie nazwy gatunkowe, które pisze się zgodnie z ustalonym formatem, konsekwentnie podając je w nawiasach lub bez nich. Wszelkie inne ozdobniki przy tekście obniżają jego atrakcyjność.

4. Podpisy pod grafikami wykonuj tym samym krojem czcionki. Jedyne, co możesz, ale też nie musisz, zmienić, to wielkość czcionki. Jeśli chcesz ją zmniejszyć, użyj czcionki wielkości 10 punktów (interwał powiększeń i pomniejszeń czcionek zawsze powinien wynosić 2 punkty).

5. Staraj się dobierać znaki specjalne, takie jak litery greckie, symbole, operatory i inne, z zestawu o podobnym kroju czcionek, jeśli użyta przez Ciebie czcionka nie obsługuje wybranego symbolu specjalnego. Najlepiej jednak poproś kogoś, kto dysponuje większym zapasem czcionek albo przełącz się na użytkowanie np. Ubuntu, które doskonale radzi sobie ze zmianą czcionek symboli specjalnych także w czcionkach pierwotnie zaprojektowanych dla systemu Windows.

Pięć zasad, pięć kroków do estetyczniejszej pracy magisterskiej. To oczywiście tylko wierzchołek góry lodowej, jeśli idzie o ilość pracy, jaką trzeba wykonać, aby praca wyglądała profesjonalnie. Musisz jednak znaleźć ten czas lub zlecić komuś profesjonalną korektę pracy po to, aby wyglądać na eksperta. Podczas przedstawiania tej pracy musisz sprawić wrażenie, że jesteś najrzetelniejszym fachowcem świata, nieważne czy to prawda, czy nie. Ktoś, kto pisząc pracę, dba o takie drobiazgi, od razu uchodzi za eksperta.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena