Przyjaźń jest jednym z najbardziej istotnych czynników szczęśliwego życia. Choć nie jest to relacja dana nam od urodzenia, tak jak relacja matki, ojca, siostry, brata lub którykolwiek z innych rodzinnych, nadal jest to jeden z najlepszych związków jakie człowiek może posiadać.

Data dodania: 2014-01-24

Wyświetleń: 1537

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dobry przyjaciel to ktoś, kto ma wiele znaczących podobieństw z Tobą. Jedną z rzeczy, która sprawia, że przyjaźń jest silniejsza, jest uświadomienie sobie czegoś wspólnego, czego nie można znaleźć u większości ludzi,  coś co daje zwiększone poczucie związku i zrozumienia z drugą osobą. To mogą być podobne podstawowe wartości, czy bycie pasjonatem tych samych rzeczy.

Przykładów może być wiele. Być może dwie osoby kochają motocykle i mogą rozmawiać ze sobą o technicznych sprawach przez wiele godzin, przyjaciółmi mogą być osoby, które mają to samo wypaczone poczucie humoru, którego nikt inny ze znajomych nie potrafi zrozumieć.

Mogą to być osoby, które mają identyczne, spoza głównego nurtu poglądy na pewien temat. Osoby, które mają wielkie i podobne marzenia, które dla wszystkich innych wydają się nierealnym pomysłem. Oboje mogli mieć podobne problemy i wyzwania w dzieciństwie, a które udało im się pokonać.

Osoby, które pracują w tym samym zawodzie czy działają w podobnym biznesie i które poznały wyjątkowe wyzwania na danym polu, podczas gdy inni pracują w zawodach zupełnie niepowiązanych.

Być może są to osoby, które przeżyły razem wiele przygód i zrobiły wiele szalonych rzeczy, a to dało im na zawsze możliwość powiedzenia „Pamiętasz, kiedy …”

Te znaczące podobieństwa pozwoliły im uzyskać głęboki związek. Istnieje silna więź między tobą i Twoimi przyjaciółmi. I właśnie ta więź, nadaje życiu dużo większy cel.

Przyjaciele, są to osoby, które znają Cię takiego jakim jesteś, z twoimi mocnymi i słabymi stronami, i które akceptują cię i szanują cię w takiej, a nie innej postaci. Tak więc, czujesz się doceniony i co ważniejsze, czujesz się godny uznania. Nie czujesz potrzeby przekonania ich i zawsze możesz być sobą wokół tych ludzi.

Prawdziwi przyjaciele pomagają sobie nawzajem. Oni, wiedzą, że mogą liczyć na siebie nawzajem w każdych okolicznościach, czy to garść porad, kilka słów otuchy, pomoc materialna lub ręka przesuwająca meble.

Mając aktywne życie społeczne, możesz wzmocnić układ odpornościowy i zmniejszyć izolację, która jest głównym czynnikiem depresji.

Będąc w stanie oprzeć się na kilku osobach, masz więcej pewności siebie, a twoje życie jest lepsze pod wieloma względami. To jeden z głównych powodów, dlaczego wartość przyjaźń jest zdumiewająca.

Przyjaźń jest też jak ulica dwukierunkowa . Bycie dobrym przyjacielem dla kogoś przynosi wszystkie powyższe korzyści i zwiększa twoje własne szczęście i poczucie własnej wartości. To również sprawia, że czujesz się potrzebny.

Niemniej jednak, przyjaźń jest czymś, na co jako społeczeństwo nie zwracamy uwagi.

Dążymy, aby zarabiać pieniądze, osiągnąć sukces, znaleźć miłość i mieć rodzinę, ale często zawieruszamy zaprzyjaźnienia się, gdzieś w kategorii „inne”, i na czym możemy w końcu skupić się, jeśli mamy czas.

Pierwszą rzeczą, do której zachęcam jest zrobienie analizy Twojego życia pod względem przyjaźni. Zapytaj sam siebie czy masz prawdziwych przyjaciół? Jeśli tak, to jak wielu z nich?

Jeśli odpowiedź na te pytania brzmi „Nie mam” lub „Tak jakby”, jest to znakomity moment do rozważenia modernizacji swojego życia pod tym względem.

Nie ważne kim jesteś i jak wielu przyjaciół obecnie posiadasz.

Żeby zmienić tę część swojego życia musisz zacząć spotykać wiele osób, rozmawiać z nimi, otworzyć się i pielęgnować relacje z tymi osobami, z którymi współbrzmisz najbardziej. Rozwój i utrzymanie dobrych przyjaźni wymaga wysiłku. Mimo to,  niezależnie od wieku i okoliczności, nigdy nie jest za późno, aby poznać nowych przyjaciół lub wznowić przyjaźń ze starymi.

Przyjaźń powstaje w różnym wieku. Kiedy jesteś starszy trudniej jest spotkać nowych ludzi. Znacznie łatwiej jest spotkać ludzi w szkole średniej i na studiach. Bo właśnie wtedy, większość swojego czasu, spędzasz otoczony przez setki lub tysiące rówieśników.

Jeśli starasz się poznać nowych przyjaciół, lub zachować obecne przyjaźnie, to nie jest to łatwe, gdy musisz pracować do późna, zawieść i przywieść swoje dzieci ze szkoły, posprzątać dom i odwiedzić swoich teściów w każdy weekend. Nie wspominając o czasie, który chciałbyś mieć na realizację swoich pasji.

Nie można powiedzieć, że jest to niemożliwe, aby zaprzyjaźnić się kiedy jesteś starszy, ale powiedziałbym, że jest to trochę trudniejsze. Po prostu trzeba bardziej się starać, aby spotykać nowych ludzi.

Ważne jest, aby uświadomić sobie, że istnieje wiele innych ludzi, którzy tak samo jak ty, czują się niezręcznie poznając nowych ludzi. Po prostu musisz wyjść ze swojej strefy komfortu, by postawić się w nowym środowisku, aby spotkać ciekawych nowych ludzi i zrobić pierwszy krok do budowania przyjaźni.

Nie ma jednak potrzeby, aby dążyć do określonej liczby znajomych czy przyjaciół. Niektórzy ludzie korzystają z dużej i zróżnicowanej sieci przyjaciół, podczas gdy inni wolą mniejsze grono przyjaciół i znajomych. Istnieją również różne rodzaje przyjaźni. Możesz mieć kilku bliskich przyjaciół, do których możesz się zwrócić się z każdym najbardziej osobistym problemem i bardziej przypadkowych znajomych, z którymi można oglądać filmy, grać w koszykówkę, czy wychodzić gdzieś od czasu do czasu. Zastanów się, co najlepiej działa dla Ciebie. Ogólnie rzecz biorąc, jakość twoich relacji jest ważniejsza, niż określona liczba przyjaciół, którą masz.

Licencja: Creative Commons