Pracodawcy obecnie większą rolę skupiają na wyborze szkolenia najbardziej dostosowanego do potrzeb firmy. W takiej rzeczywistości firmy szkoleniowe muszą szybko dostosowywać się do zmian występujących na rynku, zwiększać wachlarz swoich usług oraz wychodzić naprzeciw swoim obecnym i przyszłym klient...

Data dodania: 2008-05-07

Wyświetleń: 7937

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pracodawcy obecnie większą rolę skupiają na wyborze szkolenia najbardziej dostosowanego do potrzeb firmy. W takiej rzeczywistości firmy szkoleniowe muszą szybko dostosowywać się do zmian występujących na rynku, zwiększać wachlarz swoich usług oraz wychodzić naprzeciw swoim obecnym i przyszłym klientom. Dzięki temu wpływa to pozytywnie na firmy, które chcą skorzystać z ich usług, bo przecież pracodawcom zależy na tym, aby szkolenie było dostosowane do ich potrzeb przy jak najmniejszych kosztach. Nie bez znaczenia też jest miejsce szkolenia. Miejsca te to najczęściej ośrodki szkoleniowe umiejscowione w malowniczych zakątkach Polski.

W dzisiejszych czasach pracodawcy oczekują od szkolenia, aby było bliskie firmie, na poziomie wyższym od wiedzy i umiejętności, które już posiadają uczestnicy, z praktycznymi przykładami i ćwiczeniami, jak również przekazywane przez trenera w kompetentny sposób zrozumiały dla wszystkich jego uczestników. Dlatego warto, aby pracodawca skorzystał z rady i oceny trenera, ponieważ pozwoli to na lepsze określenie zakresu wiedzy przyszłego szkolenia, a jednocześnie pozwoli na wyeliminowanie niepotrzebnych jego elementów. Trener może również pomóc w doborze szkolenia, które byłoby dla firmy najbardziej korzystne.

Ważne jest jednak, aby firma sprecyzowała cel i rezultat jaki chciałaby uzyskać z przeprowadzonego szkolenia. W ten sposób trener będzie mógł przedstawić program szkolenia dostosowany do potrzeb firmy. Zanim jednak to nastąpi warto, aby trener mógł przed szkoleniem (wewnątrz firmy) obserwować przyszłych uczestników, mieć szansę z nimi porozmawiać, sprecyzować zakres ich obowiązków, ich wiedzę oraz czego oczekują po szkoleniu. Po uzyskaniu tych informacji trener oddaje program szkolenia do zatwierdzenia pracodawcy. Oczywiści może on oczekiwać od trenera zmian w programie, wytłumaczenia niezrozumiałych punktów, a co najważniejsze mieć możliwość przeczytania o rezultatach jakie powinno przynieść szkolenie zarówno dla jego uczestników jak i również dla całej firmy.

Najprostszym sposobem określenia efektywności szkolenia oraz stwierdzenia na ile program został zrealizowany bada się za pomocą poziomu zdobytej wiedzy i umiejętności po jego skończeniu. Sam pracodawca może ocenić w jakim stopniu szkolenie czy konferencje przyczyniły się do poprawy funkcjonowania firmy, poprzez obserwację swoich pracowników.

Dobrze przeprowadzonym szkoleniem możemy nazwać takie, w którym jego uczestnicy wykorzystują zdobytą wiedzę i umiejętności w codziennej pracy dzięki czemu poprawia się ich mobilność i wydajność w pracy.
Wniosek: pracodawcy inwestują w szkolenia, które przyniosą jak najwięcej korzyści w firmie przy jak najmniejszych nakładach finansowych. Warto jednak pamiętać o tym, że jeśli pracodawca będzie zadowolony z przeprowadzonego szkolenia, to jest duże prawdopodobieństwo, że następne szkolenie zleci tej samej firmie szkoleniowej.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena