Metody doładowań telefonów typu pre-paid oraz gdzie można taniej je zrealizować. Czy przelew sms, doładowanie jest naszym kosztem uzyskania przychodu w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej?

Data dodania: 2009-04-23

Wyświetleń: 8341

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W dzisiejszej dobie XXI wieku my klienci mamy do wyboru, w jaki sposób chcemy doładować sobie konto na swojej komórce. Muszę podkreślić, że są systemy takie jak A-gadka, e-pay bądź w sieci UniKasa, które powoli wypierają zdrapki. Dlaczego? Ano, dlatego ponieważ, jeżeli kupimy doładowanie w takim punkcie, to możemy wybrać, czy chcemy zasilić konto bezpośrednio, czyli uzupełnić natychmiast po dokonaniu zapłaty, czy też pośrednio, czyli kupując kod doładowujący. Zasilając konto pośrednio nie musimy już niczego drapać, bo kod jest zazwyczaj już widoczny gołym okiem. Większość klientów orientuje się, że takie uzupełnienie jest w pełni bezpieczne, zwłaszcza tacy, którzy szybko odnajdują się w nowym sposobie uzupełnienia konta. Można za pomocą prawie każdego polskiego pre-paidu doładować konto innej osobie np. dziecku, które przebywa chwilowo poza domem. Takie elektroniczne terminale dają taką możliwość. Zasilanie odbywa się zazwyczaj w ciągu kilku minut, a wystarczy podać kwotę oraz numer telefonu osoby, której chcemy doładować konto.
Na podobnych zasadach doładowanie można zrealizować taniej korzystając usługi, którą proponuje np.: sklep internetowy www.readyk.pl.

Interesujące w doładowaniach jest to, iż jeżeli prowadzi się działalność gospodarczą i numer telefonu komórkowego zapisany na firmę jest kosztem uzyskania przychodu, to doładowaniem z karty do takiego konta można sobie odliczyć VAT z faktur za telefon i karty. W dzisiejszych czasach jednym z narzędzi niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej jest przecież posiadanie telefonu komórkowego i taki właśnie wydatek (na zakup telefonu komórkowego) dla celów prowadzonej przez nas firmy jest naszym kosztem uzyskania przychodu, a więc można go sobie odliczyć od podatku. Tak samo jest z kosztami doładowań telefonów np.: przelew sms, czyli kosztami zakupu kart do telefonów. Jak już wyżej wspomniałem numer telefoniczny przypisany do karty znajdującej się w tym telefonie musi być zarejestrowany na firmę? Tutaj nie może być wątpliwości, że koszty doładowań są kosztami uzyskania przychodów podatków. Natomiast w przypadku, gdy numer telefonu nie jest zarejestrowany, będzie potrzebne posiadanie bilingu, jeżeli taki wydatek chcemy zaliczyć do kosztów. Tak samo jest z VAT-em, ponieważ zarówno podatek naliczony przy zakupie telefonu, jak i podatek naliczony przy zakupie doładowań podlega odliczeniu na zasadach ogólnych (w zakresie, w jakim telefon wykorzystywany jest do wykonywania czynności opodatkowanych).
Podsumowując powyższe, jest podstawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie telefonu, tak samo jak przy zakupie doładowania z kart telefonicznych.

Tanie doładowanie telefonu

Licencja: Creative Commons
0 Ocena