Świat opanowały smartfony jako następcy klasycznego telefonu komórkowego. Obecnie to tych przenośnych dotykowych ekraników jesteśmy bardziej przywiązani niż pies do właściciela. Od pracy, przez czas wolny, jedząc posiłek, a kończąc na wizytacji w toalecie, potrafimy mieć niebieski ekran smartfona przed oczami.

Data dodania: 2015-10-15

Wyświetleń: 1510

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Piłkarskie aplikacje mobilne

Z tysięcy dostępnych aplikacji mobilnych, każdy korzysta z co najmniej kilkunastu bądź kilkudziesięciu aplikacji z różnych dziedzin o różnej tematyce. Informacyjne, muzyczne, finansowe, poradniki, giełdowe, sportowe, notatniki, komunikacja miejska, media społecznościowe, poczta, gry, latarka, komunikatory, rozkład jazdy, rezerwacja biletów czy zamawianie taksówek. Wymieniłem tylko kilka tematów i przykładów mobilnych programików, a jest ich jeszcze więcej i nawet nie jesteśmy świadomi, jak wielu używamy poprzez ich codzienne, wręcz automatyczne uruchamianie. Służą do rozrywki, pozyskiwania informacji, załatwiania spraw czy ułatwiają codzienne obowiązki.

Wśród wyżej wymienionych wspomniałem także o tematyce sportowej, a dokładniej mam tutaj na myśli oczywiście piłkarskie aplikacje mobilne. Przyjrzałem się bliżej tym których używam sam, a także jakie inne są jeszcze dostępne i warte uwagi. Wszystko oczywiście związane z szeroko rozumianą piłką nożną. No to do dzieła.

 

Piłkarskie aplikacje mobilne

 

1. LiveScore

Jedna z podstawowych aplikacji której używam każdego dnia to LiveScore. To nic innego jak aplikacja prezentująca wyniki sportowe - bo nie tylko wyniki piłkarskie. Jest to aplikacja powiązana ze stroną o tej samej nazwie - livescore.com. Zarówno aplikacja jak i strona są anglojęzyczne. Podstawowa funkcja tej apki to prezentowanie wyników piłkarskich z danego dnia i w wersji "na żywo". Dostępne są takie dyscypliny sportowe jak:

  • piłka nożna,
  • koszykówka,
  • hokej,
  • tenis,
  • krykiet.

Aplikacja oprócz podglądu na dany dzień, który jest ustawiony automatycznie, udostępnia podgląd wyników z kilku poprzednich dni, a także dostępne spotkania w nadchodzących dniach. Do tego dochodzi bardzo ciekawy przycisk filtrujący na wydarzenia aktualnie trwające - czyli te które jeszcze się nie zakończyły.

Zagłębiając się w wyniki piłkarskie, aplikacja umożliwia dostęp do wyników kilkudziesięciu lig piłkarskich (ogólna liczba nie przekracza 100) z całego świata, udostępniając także tabele tych lig oraz aktualną zmianę pozycji w tabeli względem wyniku w rozgrywanym spotkaniu. Aplikacja w wybranych spotkaniach udostępnia także takie dane jak: składy drużyn, zmiany podczas meczu, statystyki meczu, a nawet relację live w języku angielskim.

Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze i posiada intuicyjny interfejs składający się z 6 przycisków: 1. wyniki ogólnie, 2. wyniki trwających spotkań, 3. wybór konkretnej ligi, 4. wybór dyscypliny, 5. opcje, 6. odświeżenie. Warto dodać, że w opcjach można ustawić swoją domyślną dyscyplinę, oczywiście w moim przypadku jest to piłka nożna, choć w aplikacji określona jako soccer.

 

2. Ekstraklasa Stats

Aplikacja skupiająca swoją uwagę wyłącznie na wynikach i statystykach z piłkarskiej Ekstraklasy. Dzięki niej możemy za pomocą smartfona dowiedzieć się bardzo szczegółowo o wybranym spotkaniu z rodzimej ligi piłkarskiej.

Obsługa jest banalnie prosta, a w ustawieniach decydujemy jedynie o dodaniu klubu do listy ulubionych i jak mocno obszerne dane chcemy mieć prezentowane.

Aplikacja Ekstraklasa udostępnia takie statystyki z meczu jak:

  • wydarzenia w spotkaniu (bramki, kartki, zmiany, strzały celne i niecelne, gdzie jest prowadzona gra, a wszystko z określoną minutą i ze wskazaniem zespołu, którego dotyczy poszczególna informacja),
  • kierunki gry, główne strefy gry, kierunki ataku, dośrodkowania w grze, wygrane piłki w strefach,
  • posiadanie piłki, statystyki w liczbach (szanse, kartki, spalone, rożne, faule), ilości podań i procent ich skuteczności, ilość odbiorów o określonym czasie,
  • składy prezentowane według stosowanej przez zespół formacji, aktualna forma zespołów, ostatnie bezpośrednie mecze, forma w lidze, pozycja w tabeli czy najlepsi strzelcy.

Dostępne są również wyniki całych kolejek począwszy od początku sezonu, a także terminarz nadchodzących spotkań, gdzie użytkownik może oddać swój głos na zwycięzcę wybranego spotkania i natychmiast otrzyma procentową odpowiedź w tej "mini-sondzie". Do tego klasycznie pełna tabela i najlepsi strzelcy w sezonie.

Ogólnie aplikacja jest małym kompendium liczb i danych dotyczących konkretnego spotkania czy wybranego zespołu w danym sezonie. Idealnie nadaje się gdy chcemy dokładnie przeanalizować wybrane spotkanie ligowe czy zespół. Ekstraklasa krótko ale obszernie i na temat!

 

3. Fantasy Manager

O internetowych menadżerach piłkarskich typu fantasy już kiedyś pisałem (cały tekst tutaj). niektóre z nich są dostępne również w formie aplikacji mobilnej. Ja miałem okazję testowo zainstalować UEFA Champions League Fantasy, zastanawiałem się także nad Fantasy Premier League - lecz cena około 9 złotych mnie zniechęciła - tym bardziej, że wielkim miłośnikiem tych fantasy gierek to nie jestem. No co tutaj się rozpisywać - fajnie pobawić się w menedżera piłkarskiego, tym bardziej jeżeli jest to połączone z realnymi wynikami piłkarskimi. Najlepsi dodatkowo zdobywają nagrody i zabawa trwa, a biznes się kręci.

Przechodząc jednak do samej aplikacji UEFA Champions League Fantasy, dotyczy ona jak sam tytuł wskazuje - rozgrywek Ligi Mistrzów. O samej zasadzie gry nie będę wiele pisał, odsyłam do artykułu "Ligi typu fantasy". Ogólnie aplikacja jest dość intuicyjna i przejrzysta, a znając podstawy języka angielskiego, nikomu nie powinna sprawiać problemów.

 

4. Stats Zone: Football

Aplikacja Stats Zone: Football to coś dla miłośników statystyk, cyferek, kreseczek itp. związanych z drużynami piłkarskimi i ich poszczególnymi piłkarzami. Aplikacja oferuje wiele możliwości i dodatkowych funkcji, dbając jednocześnie o przejrzystość i intuicyjny interfejs. Jej podstawowe cechy o których dowiadujemy się w pierwszych krokach po uruchomieniu to:

  • możliwość dodania ulubionych drużyn "do obserwacji",
  • a później poszczególnych powiadomień odnośnie wybranych zespołów,
  • posiada czytelny pasek menu pod wynikiem z łatwym dostępem do najważniejszych statystyk i danych,
  • pozwala na przedstawianie danych na tablicy przypominającej boisko lub jego fragment (patrz zdjęcie obok),
  • udostępnia informację o wielkości wpływu gry danego zawodnika w spotkaniu,
  • linia czasu ułatwia przeglądanie danych,
  • dane na tablicy mogą być zaprezentowane z użyciem animacji,
  • udostępnia możliwość podzielenia się ciekawą statystyką czy informacją w mediach społecznościowych, dzięki przyciskowi szybkiego reagowania "share".

Aplikacja udostępnia dane kilkudziesięciu drużyn z czołowych lig europejskich, a także wyniki z rozgrywek Ligi Mistrzów i lig krajowych: angielskiej, włoskiej, niemieckiej, hiszpańskiej i francuskiej. Polskiej Ekstraklasy brak.

Po wejściu w szczegóły wybranego meczu, ukazuje nam się komplet danych i statystyk z tego spotkania z podziałem na dokonania poszczególnych zawodników, między innymi: strzały, podania, okazje bramkowe, dryblingi, odbiory, bloki, wybicia, pojedynki powietrzne, faule popełnione i doznane. Dalej znajdziemy dane zaprezentowane na wspomnianych wcześniej tablicach prezentujących całe boisko lub jego fragment. Ogólnie rzecz biorąc - jest co przeglądać.

 

5. Piłkarzykowy puchar świata

Pierwsza z dwóch aplikacji do zabawy - bo chwila odprężenia należy się każdemu. Próba przeniesienia piłkarzyków na smartfona to dość trudne zadanie, zwłaszcza odwzorowanie sterowania. W tej aplikacji wydaje mi się że zrobiony wszystko co tylko można w kwestii "kręcenia piłkarzykami". Gra jest niezwykle bogata w ustawienia jak na tak prostą aplikację i oferuję całkiem pokaźny pakiet opcji (a przetestowałem ze 3 inne).

W tej grze mamy do wyboru około 40 drużyn - reprezentacji krajowych, od których zależy strój zawodników.W grze możemy ustawić jeden z 10 dostępnych języków menu, mamy też efekty dźwiękowe i muzykę. Dodatkowo dwa tryby ustawienia kamery, a także możliwość ustawienia czułości sterowania w poziomie i pionie - a to już naprawdę sporo.

Po wybraniu zespołu, możemy przystąpić do gry w trybie szybkiego meczu lub osiągnięć (mamy 15 wyzwań do zaliczenia). W zależności od postępu w grze, do odblokowania są kolejne tryby gry - turniej i liga światowa, a także różnorodnie wyglądające stadiony - czyli stoły. Dodatkowym smaczkiem w grze jest dostęp w głównym menu do statystyk całej naszej "kariery".

Gierka jest prosta w sterowaniu ale oferując rozbudowane ustawienia, pozwala przysiąść na dłuższą chwilę i zainteresować użytkownika. Sam osobiście spędziłem nad nią dobrą godzinkę, ahh ta liga...

 

6. Paper Soccer - piłka na kartce przeniesiona na smartfona.

Druga propozycja z kategorii aplikacje do zabawy. Ile razy to na lekcjach wyjmowało się kartkę, rysowało boisko i grało mecz "piłki nożnej na papierze". Niby proste stawianie kresek, ale mikroklimat piłki się w tym znalazł. W późniejszych latach oczywiście serwisy Internetowe (np. znany kurnik) udostępniały grę online, a teraz także możemy popykać sobie po kartce w mobilnej aplikacji.

Czysto rozrywkowa aplikacja, w której do wyboru mamy 4 poziomy trudności: początkujący, łatwy, średni i trudny. Możemy określić "wymiary" boiska, a także zagrać samemu bądź z przeciwnikiem - czyli z osobą siedzącą obok, ewentualnie na przeciwko. Autobus stoi w korku? Długa kolejka u fryzjera? Przerwa na kawę? To może szybki meczyk.

To na tyle jeżeli chodzi o pierwszą partię aplikacji mobilnych związanych z piłką nożną. Postaram się za jakiś czas, a właściwie jak wynajdę kolejne ciekawe aplikacje, stworzyć kolejny taki tekst. Zapraszam do regularnych odwiedzin bloga CentroStrzal.pl

Licencja: Creative Commons
0 Ocena