Zdjęcia to jedna z najważniejszych funkcji smartfonów. Możliwość wykonania dobrych zdjęć oraz nakręcenia wysokiej jakości wideo niejednokrotnie przesądza o zakupie danego modelu telefonu. Świadomi potrzeb rynku producenci smartfonów starają się dostarczyć klientom aparaty o bardzo szerokich możliwościach.

Data dodania: 2021-12-01

Wyświetleń: 501

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Niesamowite możliwości cyfrowej fotografii w smartfonie ze średniej półki cenowej

Niestety często wysoka jakość zdjęć idzie w parze z równie wysoką ceną. Decydując się na telefon klasy premium, w zasadzie mamy gwarancję fotografii o świetnej szczegółowości i doskonałym odwzorowaniu kolorów oraz właściwym doświetleniu. Co jednak z tańszymi smartfonami? Czy można robić dobre zdjęcia smartfonem ze średniej półki cenowej? Okazuje się, że tak.

Na czym polega fenomen doskonałej szczegółowości zdjęć ze smartfona?

Współczesne smartfonowe aparaty to kompromis pomiędzy dużą ilością pikseli a ich rozmiarem. Warto wiedzieć, że za dobrą szczegółowość zdjęć odpowiada duża liczba pikseli. Z kolei za jakość obrazu, szczególnie w słabym oświetleniu – wielkość pojedynczego piksela.

Z racji kompaktowości urządzenia, każdy smartfon posiada matrycę o ograniczonych rozmiarach. Matryca może pomieścić określoną liczbę pikseli, a zwiększenie tej liczby skutkuje minimalizacją pojedynczego piksela. W zamian za szczegółowość otrzymujemy więc słabsze zdjęcia nocne.

Na szczęście niektórzy producenci radzą sobie z tym problemem doskonale. Przykładem może tu być choćby Xiaomi Redmi Note 10 Pro, który oferuje niesamowitą liczbę 108 Mpix, pozwalającą na fenomenalną wręcz szczegółowość fotografii. Jednocześnie można nim wykonać doskonałe zdjęcia w porze nocnej. I to w zależności od pojemności pamięci ROM – za cenę 1500 lub 1600 zł.

Zdjęcia dzienne i nocne z Redmi Note 10 Pro

108-megapikselowa matryca gwarantuje wykonanie zdjęć dziennych o niesamowitej szczegółowości. Nie musimy obawiać się o ich jakość również po zapadnięciu zmroku. Xiaomi postawił na aż 3 technologie wspierające zdjęcia nocne:

  • podwójne natywne ISO (światłoczułość matrycy);
  • binowanie 9 w 1;
  • Tryb Nocny 2.0.

Ciekawym zabiegiem jest wykorzystanie technologii binowania 9 w 1, czyli połączeniu pojedynczych 9 pikseli w 1 większy o rozmiarze I2,1 µm. W konsekwencji wrażliwość matrycy na światło zwiększa się aż o 900% i polepszona zostaje jakość zdjęć w słabym świetle. W nocy, kiedy najbardziej istotne jest światło, to właśnie duże piksele pozwalają na wykonanie bardzo dobrych zdjęć.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena