Wybór ładowarki do telefonu wydaje się prosty i oczywisty. Realia są jednak takie, że zróżnicowanie tych akcesoriów jest ogromne. Wynika to z ciągłego wyścigu technologicznego, który powoduje zalewanie rynku coraz lepszymi produktami. 

Data dodania: 2020-04-21

Wyświetleń: 456

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Kompendium wiedzy o ładowarkach do telefonów

Dlatego w dzisiejszym artykule przyjrzymy się nieco bliżej konkretnym rozwiązaniom stosowanym w ładowarkach do smartfonów.

Jakie wyróżniamy rodzaje ładowarek?

Aktualnie na rynku istnieją trzy zasadnicze typy ładowarek, których używamy na co dzień. Pierwszym typem jest klasyczna ładowarka sieciowa. Dzięki niej możemy ładować telefon w domu lub w środkach transportu publicznego. Wystarczy mieć ze sobą odpowiedni kabel. Drugim typem jest ładowarka samochodowa, która jest podłączana do gniazda zapalniczki. Dzięki temu rozwiązaniu możemy bez trudu naładować smartfona w trakcie podróży autem. Trzecim typem jest ładowarka indukcyjna. Jest to najnowsze rozwiązanie, które umożliwia ładowanie telefonu położonego na specjalnej podkładce. Ten typ ładowarki nie wymaga podpinania telefonu do sieci. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie modele smartfonów obsługują tę technologię.

Omawiając rodzaje ładowarek, warto poświęcić kilka słów rodzajom wejść, jakie mogą posiadać ładowarki. Najbardziej klasyczną formą jest wejście USB typu A. Ten typ łączy przewód zasilacza z kostką. Wejście Micro USB cieszy się największą popularnością. Na uwagę zasługuje kształt wejścia, które jest płaskie u dołu i zaokrąglone u góry. Coraz częściej stosowane jest wejście USB typu C. Ten typ jest identyczny z dwóch stron, dzięki czemu nie ma ryzyka niepoprawnego podłączenia smartfona. Odrębną kategorię stanowią produkty Apple, które są wyposażone w wejście typu Lighting. Ten rodzaj odbiega budową od pozostałych rozwiązań.

Na czym polega technologia szybkiego ładowania?

Jak sama nazwa wskazuje, technologia ta polega na możliwości ekspresowego naładowania telefonu. Ładowarki wyposażone w to rozwiązanie mają jednak swoje wady. Przede wszystkim zastosowanie szybkiego ładowania powoduje szybsze zużycie baterii. Ponadto nie wszystkie baterie dobrze reagują na prąd o zwiększonym natężeniu. Skutkiem ubocznym jest także nagrzewanie się telefonu w trakcie ładowania. Kupując ładowarkę z opcją szybkiego ładowania, należy wybrać model, który jest kompatybilny z technologią używaną przez dane urządzenie.

Natężenie prądu w trakcie szybkiego ładowania może sięgać 2A. Standardowy tryb ładowania obsługuje natężenie 1A. Obecnie do najbardziej popularnych technologii szybkiego ładowania zaliczamy:

- Quick Charge - utworzona przez firmę Qualcomm i polegająca na zwiększaniu napięcia,

- Dash Charge, Vooc i Super Charge -  skracające czas ładowania poniżej godziny i niepowodujące przegrzewania się telefonu,

- Power Delivery – wykorzystująca porty USB-C i stosowana zarówno w przypadku smartfonów, jak i laptopów,

- Samsung Adaptive Fast Charge – bazująca na rozwiązaniach Quick Charge 2.0,

- Apple Fast Charge – analogiczna do Power Delivery i kompatybilną z wieloma sprzętami.

Jeżeli szukacie konkretnego rozwiązania lub ładowarki określonego producenta, to warto zajrzeć na stronę GSMOK.pl. Hurtownia GSM z Warszawy proponuje szeroki wybór akcesoriów do telefonów od najbardziej popularnych producentów.

fot. materiały prasowe

Licencja: Copyright - zastrzeżona
1 Ocena