Szybkie ładowanie to jedno z dobrodziejstw technologii, bez którego trudno wyobrazić sobie użytkowanie współczesnych smartfonów. Naszpikowane technologicznymi nowinkami, użytkowane przez nas praktycznie cały czas, mają jedną piętę achillesową - pojemność baterii. Dlatego też możliwość szybkiego podładowania jest tak ważną i pożądaną cechą urządzenia. Przybliżamy główne standardy szybkiego ładowania oraz tłumaczymy, na czym polega ta technologia. Zapraszamy do lektury!

Data dodania: 2022-03-25

Wyświetleń: 347

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Szybkie ładowanie smartfona - co warto o nim wiedzieć?

Na czym polega szybkie ładowanie?

Szybkie ładowanie wykorzystuje specjalne ładowarki o większej mocy. Dynamicznie zwiększają one napięcie prądu przekazywanego do ładowanego urządzenia. Nie działają one jednak liniowo - najskuteczniej i najszybciej smartfony ładowane są do około 40-60% pojemności akumulatora. Później proces przebiega nieco wolniej. Wynika to z bezpieczeństwa - nawet jeśli do szybkiej ładowarki podepniemy telefon niezgodny z żadnym standardem szybkiego ładowania, to prąd dostanie do niego i tak w bezpieczny sposób.

Co jest niezbędne do szybkiego ładowania?

By korzystać z dobrodziejstw szybkiego ładowania przede wszystkim należy mieć urządzenie, które współpracuje z tym standardem. Na ten moment wszyscy, wiodący producenci smartfonów oferują to rozwiązanie. Znajdziemy je więc nie tylko we flagowcach Samsunga czy Apple, ale też w nowszych produktach takich marek jak m.in. Xiaomi, Oppo, Huawei, Realme czy Motorola.

Oczywiście, poza kompatybilnym smartfonem niezbędna jest również odpowiednia ładowarka oraz specjalny kabel do szybkiego ładowania. Wszystkie komponenty muszą być ze sobą zgodne, by zapewnić maksymalną skuteczność i bezpieczeństwo ładowania.

Najważniejsze technologie szybkiego ładowania

Szybkie ładowanie nie jest jednolitą i uniwersalną technologią. Wielu producentów tworzy swoje unikalne rozwiązania - jednak mimo to najpopularniejszym i najczęściej stosowanym jest Quick Charge firmy Qualcomm, obecne na rynku od 2013 roku. Poza Quick Charge na rynku znaleźć można następujące technologie szybkiego ładowania:

  • VOOC Charge w urządzeniach Oppo,
  • Fast Charge w smartfonach OnePlus,
  • SuperCharge marki Huawei,
  • Adaptive Fast Charge Samsunga,
  • Apple Fast Charge.

Czy szybkie ładowanie jest bezpieczne dla smartfona?

Mimo popularności szybkiego ładowania, zdania ekspertów co do jego bezpieczeństwa dla akumulatorów w smartfonach są podzielone. Zalecamy stosowanie pewnych podstawowych, dobrych praktyk, które skutecznie zminimalizują ryzyko pogorszenia żywotności akumulatora:

  • korzystaj wyłącznie z ładowarek i kabli szybkiego ładowania pochodzących od renomowanych producentów,
  • staraj się nie korzystać ze smartfona podczas jego ładowania - lub przynajmniej zrezygnuj z mocno obciążających czynności, takich jak np. granie,
  • wyłącz zasobożerne aplikacje pracujące w tle.

Te proste działania pozwolą na zredukowanie temperatury podczas ładowania, dzięki czemu ryzyko szybszego zużycia akumulatora będzie mniejsze.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
3 Ocena