Rwa kulszowa nie jest chorobą samą w sobie. Dla wielu osób jest to na pewno wielkie zaskoczenie, ponieważ nazwa przypadłości sugeruje, że mamy do czynienia nie tylko z poważną chorobą, ale też z czymś, co ma bardzo złożony charakter.

Data dodania: 2014-01-10

Wyświetleń: 1790

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Problemy z nerwem kulszowym

Prawda jest taka, że rwa kulszowa to zespół objawów spowodowany banalnym zjawiskiem, które w dodatku jest efektem innych procesów chorobowych. Nie zmienia to jednak w niczym faktu, że rwa kulszowa dla wielu osób może być najnieprzyjemniejszym doświadczeniem w życiu.

Przyczyny dolegliwości

Objawy rwy kulszowej spowodowane są poprzez ucisk na nerw kulszowy – największy nerw obwodowy naszego ciała. Zlokalizowany jest on w lędźwiowej części naszych pleców. Podrażnienie nerwu najczęściej następuje w wyniku dyskopatii, czyli z powodu przesunięcia się krążka międzykręgowego. Duże znaczenie mają tutaj także choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, urazy, występujące przejściowo stany zapalne, a także choroby przewlekłe z cukrzycą na czele.

Objawy bólowe

Swoją bardzo złą sławę rwa kulszowa zawdzięcza bardzo poważnym stanom bólowym występującym w jej przebiegu. W lżejszych przypadkach tej przypadłości ból jest jedynym objawem. Nie znaczy to jednak, że musi być słabszy. Zlokalizowany może on być dwojako. W niemal wszystkich przypadkach odczuwa się silny ból lędźwiowej części kręgosłupa i w zależności od jego natężenia, może on obejmować także łopatki. Druga lokalizacja bólu to kończyny dolne, najczęściej uda i łydki. Spowodowane jest to faktem drażnienia nerwów obsługujących tą część ciała. W wielu przypadkach rwy kulszowej najpierw odczuwa się właśnie silny ból nóg, zanim jeszcze nasza uwaga zostanie zwrócona w kierunku krzyża. Czasami nawet tak zwane objawy promieniujące są silniejsze od tych zlokalizowanych w okolicach kręgosłupa.

Objawy neurologiczne

Chociaż rwa kulszowa kojarzona jest przede wszystkim z bólem, co jest oczywiście jak najbardziej zrozumiałe, znacznie większe niebezpieczeństwo płynie od strony zjawisk neurologicznych. Tak jak ból, są one wynikiem nacisku na mięsień i procesu jego uszkodzenia.

Jeśli nacisk nie jest zbyt silny, pojawia się parestezja. Są to fałszywe bodźce czuciowe powodujące wrażenie, że po naszej skórze coś chodzi, albo jest ona drażniona w inny sposób. Często występować może też drętwienie. Tego typu objawy są charakterystyczne dla zwłaszcza dla lekkich przypadków rwy, a ich zasięg służy do określenia miejsca występowania pierwotnego problemu.

Poważne objawy neurologiczne są bardzo groźne. W zależności od lokalizacji miejsca ucisku na nerwy, mogą przybierać formę kłopotów z mikcją i defekacją, albo nawet powodować utratę czucia w nogach. Utrata czucia, oprócz oczywistego dyskomfortu, prowadzi do spadku napięcia mięśniowego, a to jest już droga do szybkiego zaniku mięśni, niedowładu, a w konsekwencji do inwalidztwa. Jeśli problem przyjmuje taką postać, coraz częściej ordynowane są zabiegi operacyjne do usunięcia nacisku na nerw.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena